Skip links

Home Office Çalışanların Mutlaka Kullanması Gereken Uygulamalar

DİJİTAL İŞ HAYATI

Hızla gelişen teknoloji, beraberinde birçok alanı dijitalleştiriyor. Yıllardır klasik düzende etkinliğini sürdüren çeşitli meslek türleri de, bu etkiden epeyce büyük pay almaktadır. Pandemi öncesinde daha çok şirket tarzı yerlerde kullanılan uzaktan işi yürütme seçeneği, yaklaşık iki yıldır bütün meslek gruplarında kullanılmaktadır. Yöneticiler ve işverenlerin bir kısmı, bu yöntemin verimliliği arttırdığı düşünüyorlar. Buradan yola çıkarak salgın sonrasında da uzaktan işi sürdürmenin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olabileceği aşikârdır. Bu yöntemle çalışma, beraberinde dijitalleşmenin unsuru olan mobil uygulama kullanımı gerekliliğini getirmektedir. İş hayatınıza büyük ölçüde verim sağlayacak kullanıcı dostu, üstün performanslı yazılımları bu derlemede bulabilirsiniz.

Belgeleriniz Bulut Hizmetleriyle Güvende

Google Drive

Bulut hizmeti sunan yazılımlar sayesinde dosyalarınıza herhangi bir yerden anında ulaşmanız mümkündür. Erişime açıldığı 2012 yılından bu yana kapsamını genişleten Google Drive, bugün birçok dilde, bulut tabanında milyonlarca insanın ihtiyacını karşılamaktadır. Dosya korunumu ve iletimi konusunda size güvenli bir hizmet sunar. İşinize dair belgeleri kolay şekilde çalışma arkadaşlarınızla veya yöneticilerinizle paylaşabilir, onların işinizle ilgili ilettiği belgeleri teslim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra içerisinde iş dünyanızı zenginleştirecek form, slayt, e-tablo gibi uzantılar barındırır. Bir Google hesabınızın olması ona pratik şekilde ulaşmanız için yeterlidir. Birçok işletim sistemiyle uyumlu olan yazılıma gerek bilgisayarınızdan, gerek mobil cihazınızdan her konumda ulaşabilir, 15 GB’a kadar olan belgelerinizi ücretsiz olarak muhafaza edebilirsiniz. Dosyalarınıza kimlerin ulaşabileceğini ayarlayabilme imkânı da sunan yazılım, aranıza girebilecek üçüncü kişileri uzak tutar.

Yandex Disk

Güvenli saklama işleviyle öne çıkan bir diğer mobil uygulama Yandex Disk. 10 GB’a kadar herhangi bir bedel ödemeden yararlanabileceğiz uygulama geniş kapsamlı özelliklere sahiptir. Koruma, iletme, akıllı tarama, cihazlar arası senkronize imkânları en temel niteliklerinden sadece birkaçıdır. Yandex hesabınız vasıtasıyla çevrenizdeki tüm cihazlardan basitçe ulaşmanız mümkündür. İçerisinde görselleriniz için ayrıca bir bölüm de barındıran uygulama, dosya sınıflama konusunda iş hayatınıza büyük katkı sağlayabilir. Bulut hizmetleri içerisinde en köklülerinden biri olan Microsoft OneDrive da, kolay erişim özelliğiyle her daim başvurabileceğiniz güvenli muhafaza alanıdır. Bu hizmete de diğerlerinde olduğu gibi kurucu firmaya ait hesabınızla ulaşmanız mümkün. Sizlere 5 GB’lık ücretsiz depolama imkânı sunar. 10 GB’a kadar olan büyük boyutlu tek form dosyalarınızı iletebilir. İletişim sistemlerine ve farklı cihazlara uyumluluğu sayesinde birçok farklı noktadan yükleme yapma imkânı sunar. Çevrimdışı dosya erişimi sunma, zaman dilimini sınırlayarak belge iletimi yapma gibi iş dünyanızı olumlu etkileyecek hizmetler ise yazılımın premium özellikleri arasındadır.

Sanal Toplantı Hizmetleri

Microsoft Teams

İş dünyasının vazgeçilmez unsurlarından birisi de, zincirin düzenli işlemesini sağlayan toplantılardır. Sanal toplantı hizmetleri bulunduğunuz yerden çalışmanızı sürdürürken sanki iş arkadaşlarınızla birebir, yüz yüze iş yapıyormuş gibi hissettirir. Microsoft Teams bu alandaki başlıca uygulamalardan biridir. Microsoft hesabınız vasıtasıyla oturum açabildiğiniz yazılım, sizlere iş arkadaşlarınızla beraber 16 saate kadar sürebilen toplantı yapma imkânı sunuyor. Sesli veya göz göze iletişime geçmenizi sağlayan yazılım; içerisinde takımlar, dosyalar gibi bölümler barındırır. Takım bölümleri, ekip çalışmalarınızda size hizmet eder. Görüşme esnasında paylaştığınız dosyalar da Microsoft OneDrive ile iş birliği içerisinde özel bir alanda korunur.

Zoom

2012 yılından bu yana erişime açık olan yazılım Zoom, son yıllarda mobil uygulama olarak da hizmet vermektedir. Görüntülü etkileşim yaratma amacıyla yola çıkan yazılım, salgından önce şirket toplantılarının vazgeçilmeziydi. Pandeminin etkisiyle birçok mesleğin eve taşınmasıyla beraber şirket programı olmayı aşıp, çeşitli kamu mesleklerinin kullanım alanına girdi. Çok sayıda kullanıcıyı görüntülü olarak iletişime geçirebilmesinin etkisiyle başta eğitim ve sağlık olmak birçok sektörün başvurduğu hizmet oldu. İş arkadaşlarınızla veya hitap ettiğiniz kesimle küçük toplantılar yapabilmekle beraber, 1000 kişiyle görüntülü iletişime geçmeniz bu yazılımda mümkündür. Bilgisayar, tablet veya telefonunuz vasıtasıyla kolayca kayıt olarak kullanabileceğiniz uygulamada, bilgileriniz uçtan uca şifreleme yöntemiyle muhafaza edilmektedir.

Proje Yönetiminizi Kolaylaştıranlar

Camscanner

Dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı tarayarak başka formata dönüştürmek için bir uygulamaya gereksinim duyuyorsanız Camscanner doğru bir seçim olacaktır. On yılı aşkın süredir çok sayıda işletim sisteminde sayısız dil desteğiyle hizmet vermektedir. JPG, PDF, Excel ve Word gibi formatlardaki belgelerinizin birbirleri arasındaki transferini bu tarayıcı vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Tarayıcı size ek olarak dosyalar üzerinde titiz düzenleme yapma imkânı sunar. Ayrıca evden çalışma esnasında göndereceğiniz dosyalara şifre koyarak üçüncü kişilerin belgenize erişmesini engeller. İşlerinizi son derece pratik halletmenizi sağlayacak tarayıcıyı, ücretsiz kullanma seçeneğiniz mevcuttur.

Trello

İşlerinizi düzenlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırmak için başvurabileceğiniz bir başka mobil uygulama, Trello. Son yıllarda etkin şekilde özellikleri iyileştirmeye devam edilen, projelerinizi yönetmenizi kolaylaştıran bir yazılımdır. Panolar, listeler ve kartlar kullanılarak üzerinde çalıştığınız projeyi özelleştirme şansı sunar. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz hizmet sayesinde içinde bulunduğunuz ana veya geleceğe yönelik iş bölümü yapabilirsiniz. Sizi çalışma sırasında arkadaşlarınızla buluşturularak ekip olarak çalışmanızı tamamlamaya yardımcı olur. Birçok işletim sistemiyle ve dille uyumlu olan yazılıma ücretsiz kaydolup yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Slack

Takımlar oluşturarak, home office çalışma sırasında işinizi kolaylaştıran bir başka yazılım, Slack. Bulut tabanında, 2013 yılından bu yana hizmet vermektedir. Çok sayıda işletim sistemiyle uyumlu olan Slack, içinde bulundurduğu mesajlaşma, sohbet, grup gibi özellikleriyle sizi ekip ortamında hissettirir.  Görsellerinizi, şablonlarınızı, dosya formatındaki ürünlerinizi ekip arkadaşlarınıza ulaştırır. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulunan yazılımdan İngilizce, Almanca gibi dil seçenekleriyle yararlanabilirsiniz.

 

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.