Skip links

Android Aplikasyon Yaptırmak İçin Dikkat Edilecek Öğeler

Dünya genelinde akıllı telefon ve akıllı cihaz klasmanına giren diğer ürünleri kullanmakta olan kişilerin sayısında her geçen gün müthiş bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle Android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların sayısı, diğer işletim sistemi olan IOS’tan çok daha fazla olunca; markalar da geliştirmek istedikleri aplikasyonlarda mutlaka Android uyumluluğunu gerçekleştirmek istemektedirler.

Android işletim sistemi, oldukça basit bir ara yüze sahip olup erişilebilirlik açısından da kolay deneyim sağlayan bir işletim sistemi olduğundan geliştirici sayısı oldukça fazla olmaktadır. Bununla birlikte Android aplikasyonları pek çok kaynaktan (başta Google Play olmak üzere) indirilebilir özelliklere sahip olduklarından akıllı telefonlar ve akıllı cihazlarda indirilip kullanım adına kullanıcıları oldukça tatmin eder rahatlığa da kavuşturmaktadırlar.

Android aplikasyon yaptırmak bu saydığımız özellikler neticesinde hemen hemen her markanın müşteri potansiyellerini canlı tutmak ve hatta arttırmak için aldığı en önemli kararlardan olmaktadır. Markalar müşterilerine bu aplikasyon sayesinde çok daha rahat ulaşarak daha iyi hizmet verebilmelerine de olanak sağlamaktadır.

Mobil uygulama geliştirme konusunda uzmanlaşmış ekiplerce başlanan geliştirme süreçlerinde, geliştirilen tüm uygulamalar “.apk” uzantılı olmaktadır. Yazılım geliştirme dili olarak da Java, Phyton, Assembly, C, C++ gibi örneklendirebileceğimiz diller kullanılarak meydana getirilmektedir.

Android Aplikasyon Yaptırmanın Faydaları

  • Mobil Android aplikasyon yaptırmak konusunda söylenecek en temel şey, markaların ya da kurumların müşteri tarafına artık dijitalleşmiş şekilde; çağa uyum sağlanmış teknikte ve hızda ulaşılabilmesini sağlamasıdır. Aynı zamanda sağladığı ulaşım kolaylığıyla da teklifleri, fırsatları, kampanyaları vb. koşulları daha kolay değerlendirebilecekleri bir mobil ortam da oluşturulur.
  • Gün içerisinde belirli vakitler ayırılarak kullanılan telefonlarda ilgilenilen mobil uygulamalar 7 gün 24 saat kullanıcılar tarafından ulaşılabilir durumda olduğundan, hedeflenen kitlenin her an markaya ulaşabilir olması durumu da marka tarafına avantaj sağlamaktadır.
  • Tasarımı iyi ve dikkat çekici bir şekilde hazırlanmış aplikasyonlar, kullanıcıların dikkatini daha uzun sürelerde kazandığından meşguliyet adına iyi bir tercih olarak kabul edilebilir. Böylelikle aktif kullanım sayısı ve süresi de arttırılacağından markalar için başka bir pozitif etki oluştuğundan bahsedilebilmesi de mümkün olmaktadır.
  • Aplikasyonlarda “push bildirimi” dediğimiz uygulama kullanılmasa dahi bildirim gönderme seçeneği ile kişiselleştirilmiş pazarlama teknikleri bu aplikasyonlar üzerinden kullanıcı kitleye rahatlıkla uygulanabilmektedir.