Skip links

Kullanıcı Arayüzü Oluştururken Yapılan 6 Kritik Hata

DİJİTAL ETKİLEŞİM

Tasarladığınız dijital cihazınızdan en yüksek verimi almanın yolu tüketicilerin üzerinde bıraktığı olumlu etkiden geçmektedir. İnsan, yapısı gereği güzele yatkındır. Özellikleri bakımından çekici olana yönelir. Farklı bölümlerden meydana gelen cihazlarınızın, uygulamanızın veya sitenizin ekranları bu bakımdan büyük önem arz etmektedir. Türkçede kullanıcı arayüzü olarak adlandırılan bu bölüm, tüketiciyle etkileşimi büyük ölçüde karşılayan alandır. Grafiklerden meydana gelen, görsel çarpıcılığın üst düzey olması gereken bu alanı oluştururken, gözden kaçan kimi noktalar istediğiniz verimi almanıza engel olabilir. Bu yazıda küçük adımlarla halledebileceğiniz, üzerinde durmanız gereken 6 kritik hatayı sizler için inceledik.

Araştırma Aşamasını Atlamak

Yazılımı oluştururken yapılan temel hataların ilk kısmı; ziyaretçileri iyi analiz edememekten kaynaklanır. Sisteminizi tasarlamadan önce detaylı bir araştırma yapmamanız veya yapılmış araştırma sonuçlarını incelememeniz işinizi olumsuz etkileyebilir. İnsanlar; gereksinim ve ilgi duydukları içeriklere yönelirler. Onlara kulak vermek, tasarımınız için belirleyici faktör olmalıdır. Bunun için asıl eyleminize geçmeden evvel detaylı bir inceleme aşamasını atlamamalısınız. Anketler, ilgi ölçekleri, tarama testleri ya da geçmişte yapılmış raporlar gibi birçok yardımcıyla bu aşamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Özgünlükten Uzak Tasarım

Mutlaka atlamamanız gereken, kullanıcı arayüzü oluştururken yapılan temel hatalardan birisi de; özgünlüğü ve doğru yönlendirmeyi barındırmamasıdır. Standart veya kopya tasarım oluşturmanız, teknoloji çağında rekabet son derece yüksek durumdayken sisteminizi cazibe merkezi olmaktan uzak tutacaktır. Bundan dolayı yaratıcı, alanlarında donanımlı bir ekip kurarak; tasarımınızı içindeki verileri olabildiğince özgün ve üst düzeyde sunmalısınız. İnsanlar bu şekilde sizin onlara farklı bir şey sunduğunuzu fark edip sisteminizdeki trafiği arttırırlar. Ziyaretçiler sistem içinde dolaşırken onlara gerekli alanlarda geri dönüt sağlamanız da dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Aksi takdirde onları, tasarımınızda tutmanız bir hayli zorlaşır. Bu alanda yaratıcı şablonlar ve animasyonlar kullanmanız size artı olarak dönecektir.

Dağınık Görünüm

İnsan zihni basitten karmaşığa doğru yönelmeye eğilimlidir. Cihazınız ve siteniz sade görünümlü olmalıdır. Dağınık görsel alan, insanların önyargılı yaklaşmasına, hatta uzaklaşmasına sebebiyet verecektir. Bu durum cihazlarınızdan elde edeceğiniz verimi minimum düzeye doğru çekmekte en büyük etkenlerden biridir. Tüketiciler, ekrana baktıklarından erişmek istedikleri noktayı rahatlıkla, kafaları karışmadan bulabilmeliler. Çeşitli araştırmalar ve ürünler hakkında yapılan yorumlar bu durumu doğrulamaktadır. Sitelere girip ürünlerin altına gelen yorumlara bakıldığında en çok gelen eleştirilerden birinin bu konu üzerinde olduğunu saptayabilmek mümkün. Cihazlarınızın yanında internet sitenizde de ilk görünümün basit olması, alacağınız trafik açısından oldukça önemlidir. Teknoloji, bloglar, haber siteleri olsun hemen hemen her kategorideki sitenizin devamlılığı ilk etkileşimden şekillenir. Eğer ki insanlar kolayca bilgiye ulaşabilirlerse sitenizde kalmaya devam ederler. Bu açılardan dikkat etmeniz gereken en temel nokta, karmaşıklıktan uzak hizmet sunmanızdır.

Şekil-Zemin İlişkisini Göz Ardı Etmek

İnsanların algısını etkileyebilmek için kullanıcı arayüzü üzerinde durmanız gereken temel noktalardan birisi de şekil-zemin ilişkisidir. Zemini sitenizin arka planı, şekli ise bu plan üzerinde her türlü öge olarak düşünebilirsiniz. Bu iki faktör arasındaki uyum, algısal örgütleme, ilk etapta dikkat çekme için oldukça belirleyicidir. Eğer öğelere göre daha baskın bir arka plan tercih ederseniz, etkileşim açısından büyük zarar görebilirsiniz. Bundan ötürü insanları rahatsız etmeyecek sade bir arka fon belirlemeli; ön planda olan grafik, harf, görsel gibi unsurların vurgulu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu unsurları yerleştirirken bir başka dikkat çekme unsuru olan yakınlığı da göz ardı etmemelisiniz. Birbiriyle alakasız öğeleri yan yana getirmeniz, insanların dikkatini verememelerine yol açacaktır. Ayrıca ögelerin benzer boyutlarda olması da son derece önemlidir. Boyut açısından standart yakalayamamanız size eksi olarak dönecektir. Tüm bu unsurları birleştirerek algısal çekiciliği sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde insanların tasarımızda kalma süreleri giderek kısalacaktır.

Yanlış Yazı Tipi Kullanımı

Geçmişten bugüne iletişimi sağlayan temel araçlardan biri olan yazı, sitenizin belirleyici unsurlarından birisidir. Ziyaretçileri tasarımınızda tutabilmek için son derece özen gösterilmesi gereken temel iletişim öğesidir. Özensiz davranmanız, etkileşim açısından başarısız olmanıza yol açmaktadır. Başarılı kullanıma ulaşmak istiyorsanız öncelikle temel olarak yalnızca bir yazı tipini ve boyutunu kullanmalısınız. Başlık kısımlarında kimi zaman üst boyut tercih edilebilir. Fakat birkaç yazı tipini birlikte kullanmanız tasarımınız için önemli bir kusur doğuracaktır. Bunun yanında yazım-imla kurallarına uyulmaması da ui tasarımlarında en dikkat çeken hatalardan birisidir. Doğru yerde doğru kullanım özeni doğuracak ve ziyaretçiler üzerinde olumlu etki bırakmanızı sağlayacaktır.

Renk Dengesini Yakalayamamak

Renk seçimi, iyi bir kullanıcı arayüzü için üzerinde durmanız gereken bir diğer noktadır. Bu unsur arasında dengeyi yakalayamamak, gerçekleştiren temel hatalardandır. Renkler, ziyaretçilerin görsel alanına hitap ederler. Nasıl ki doğa renkler arasındaki bütünlükle çekici olabiliyorsa, sizin etkileşim alanınız da gerekli bütünlüğü yakaladığınızda başarıya ulaşacaktır. Birbirine çok yakın renklerin birlikte kullanılması netliği olumsuz etkilemektedir. Eğer birbirini tamamlayan renkleri harmanlayarak kullanırsanız daha net görünüme ulaşabilirsiniz. Araştırmalara göre sarı taban üzerine siyah yazı tercihi okunabilirlik düzeyini en kolay düzeye çekmektedir. Sizin için ideal seçim, iletilerinize uygun renk seçimi olmalıdır. Yapılan en kritik hatalardan birisi de gereğinden fazla renk kullanımıdır. Uzmanlar dörtten fazla çeşidin ekranda birlikte kullanımını önermemektedir. Birbirini tamamlayan az sayıda renkle vurgulu user interface deneyimi sunabilirsiniz. Böylece ziyaretçiler tasarımınız içerisinde zorlanmadan dolaşıp trafiğinizi arttıracaklardır.