Skip links

Markanızın Mutlaka Mobil Uygulamasının Olması İçin 6 Sebep

Markalar Dijitale Dönüşüyor

Marka, ticari amaç güderek herhangi bir ürünü; simgelemek, özel bir sembol ya da harfle belirtmek için kurulan bir işarettir. Bu simgelenen ürünler, beyinde bir çağrışım yapar. İster simgesi olsun, ister olmasın o markayı çağrıştıran bir şey görürseniz beyniniz direkt o markaya gönderme yapar. Eskiden daha kısıtlı olan ve ulaştığı insan sayısı az olan bilinçaltı mesajları, teknoloji sayesinde daha çok etkili olmaya başlamıştır. Kullandığımız herhangi bir teknolojik alette ya da dışarıda denk geldiğiniz reklam panolarında sık sık marka sembolleriyle karşılaşırsınız. Aşinalık kazandığınız için markaların etkileşimleri artar. Bu istenilen bir durumdur. Şimdi ise daha fazla kişiye ulaşması için markalar mobil uygulamalar tercih etmektedir.

Dijital Dönüşüm

İnsanların daha fazla işle meşgul olması ya da gelişen teknolojiyle her şeyin dijital ortama taşınması, insanların en kısa zamanda daha fazla içeriğe ulaşmasına sebep olmuştur. Dijital dönüşüm, istenilen bilgilerin hızlı, zaman ve para tasarrufu sağlayacak şekilde elektronik ortama taşınmasına denir. Böylece elde edilecek herhangi bir bilgiye daha hızlı ulaşılacak, zaman tasarrufu sağlanacaktır. Daha az masrafa neden olacaktır.

Dijital Marka

Dijital marka kavramı günümüzde daha da yaygınlaşmıştır. Markaların daha çok kişiye ulaşması için uyguladığı bir politikadır. Kurdukları web siteleri, geliştirdikleri mobil uygulamalar, işlettikleri sosyal medya hesapları sayesinde insanların hafızasında yer edinen dijital markalar daha çok etkileşim almaktadır.

Dijital Markalaşma

Dijital dönüşümden en çok yararlananlar, markalardır. Markalar, dijital marka sistemine geçerek daha fazla kullanıcıya daha hızlı hizmet sunar. Bu hizmeti sunarken zamandan tasarruf etmenizi ve ürünleri karşılaştırarak en iyi hizmeti sunmayı amaçlar. İnsanların alıştığı sistemden yeni bir sisteme geçmesi, zamana ayak uydurması hem dijital markalar hem de insanlar için biraz zor olabilir. Bunun için markalar kullanıcıya çeşitli kolaylıklar ve onları cezbetmek için avantajlar sunmaktadır. Dijital markalaşma; işletmelerin, kurumların kendi bünyelerinde bulunan ürünleri, bilgileri dijital ortama yüklemesiyle insanlarla etkileşim içinde kalarak hem onlara fayda sağlamak hem de ticarette daha fazla söz sahibi olmak isteyen şirketler tarafından ortaya çıkmıştır ve giderek de yaygınlaşmaktadır.

Dijital Dönüşüm Faydaları

  • Dijital markalaşmaya geçmeyen şirketler ya da kurumlar daha fazla masraf yapar. Daha çok insana ulaşması için çeşitli afişler, posterler ya da buna benzer reklam politikaları izlemeleri gerekmektedir. Bunun için daha fazla insan gücü yanı sıra kâğıt, matbaa, paketleme, ulaşım masrafına girmesi gerekmektedir. Bu süreçler için de oldukça uzun bir zamana ihtiyaçları vardır. Dijital markalar, doğrudan internet üzerinden insana hitap ettiği için bu masraflardan muaf olur. Daha hızlı hizmet sunar.
  • Dijital markalaşan şirket diğerlerine göre daha fazla kâra geçer. Daha az insan gücü olursa daha az masraf eder. Bunlara ayırdığı bütçeyi marka için gerekli olan durumlara harcayabilir.
  • İş az olacağı için çalışan kişiler daha az yorulur ve yaptıkları işi severek yaptıkları için daha mutlu olurlar.

Markanızın dijital marka hâline gelmesini istiyorsanız bunun en kolay ve en hızlı yolu markaya ait bir mobil uygulamasının olmasıdır.  Böylece daha fazla insana hitap edersiniz. İnsanların sizden istediğini sağlarsanız daha fazla kâr elde edersiniz. Bunun için dijital dönüşüm sürecine girmeniz gerekir. Dijital dönüşüm aşamalarını takip ederek kolayca siz de dijital marka hâline gelebilirsiniz. Kuracağınız mobil uygulama sayesinde diğer markalara göre markanız avantaj sağlar.

Markanızın Mutlaka Mobil Uygulamasının Olması İçin Altı Sebep

  1. Daha az masraf

Kuracağınız mobil uygulama sayesinde daha az masraf edersiniz. Markanız dijitalleşmeden önce daha fazla insan çalıştırmanız gerektiği için daha fazla maaş ödemeniz gerekmektedir. Mobil uygulamada ise bu masraflar ortadan kalkar.

  1. Daha hızlı hizmet

Markanızın ürünlerini tedarik etmek isteyen insanlar için daha hızlı bir hizmet sunarsınız. Kullanıcıların istediklerine göre uygulamada kategorize edilmiş bilgiler sizin uygulamanızı kullanan kişilere büyük kolaylık sağlar.

  1. Daha az zaman

Çalışan kişi sayısının ve çalışma zamanlarının artması, insanların alışverişlere daha az zaman harcamasına neden olmuştur. Alışverişe az zaman ayıran kişilerse; daha az zamanda daha fazla ürüne ulaşmak ister. Kuracağınız mobil uygulama sayesinde kullanıcıların daha az zamanda daha fazla ürüne ulaştırarak onlara zaman kazandırabilirsiniz.

  1. Kolay iletişim

Dijitalleşen markanız sayesinde daha fazla insanla daha kolay iletişime geçebilirsiniz. Önceden size ulaşmak isteyen müşteriler, size ulaşmazsa ilgisiz bir marka olduğunuzu düşünerek sizi tercih etmekten vazgeçebilir ya da birinin size ulaşması çok zaman gerektiriyorsa bu da size olumsuz bir imaj çizerdi. Fakat kuracağınız mobil uygulama sayesinde müşteri hizmetleri ile müşteriler daha kolay iletişime geçerek olan sorunu daha kolay ve hızlı çözer. Bu özellik size daha fazla müşteri kazandırır.

  1. İstenilen her bilgiye anında ulaşmak

Müşterinin istediği belgelere, ürünlere hemen ulaşması önemlidir. Markanız bu bilgileri mobil uygulamada düzenleyerek arşivlerse, kullanıcılar herhangi bir durumda istediği geçmiş ürüne ya da markayla alakalı herhangi bir belgeye anında ulaşabilir. Bu özellik müşteri ve marka arasında güvenli bağlantı kurar.

  1. Daha fazla kişiye ulaşım ve reklam

Markanız eski haliyle eğer bir bölgede ise, o bölgedeki insanlara hitap eder. Diğer ulaşmak isteyen müşteriler mesafe yüzünden ya da güvenilirlik açısından sizi tercih etmeyebilir. Eğer markanıza özel mobil uygulamanız olursa; internet ortamındaki reklamlarla daha fazla müşteri edinirsiniz.