Skip links

Swift Programlama Dili Nedir ve Neler Sağlar?

Apple platformlarında yazılım geliştirmek amacıyla piyasaya sunulan Swift, açık kaynak koduna sahip bir yazılım dilidir. Hızlı, güçlü ve anlaşılır olmasıyla Swift dili, oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Hatta hiç kodlama bilmeyen biri bile kolay bir şekilde Swift dilini tanıyabilir. Nesne tabanlı bir yazılım dili olan Swift, Objective-C diline bir alternatiftir. Bu dil ile uygulama geliştirmek için Xcode programına ihtiyaç vardır. Xcode ile uygulama geliştirme, tasarlama ve test etme gibi pek çok işlev yerine getirilebilir. iOS işletim sistemlerinde uygulama geliştirme konusunda Swift, ön plana çıkan bir dildir. Piyasaya sürüldüğü ilk günden beri oldukça fazla kullanıcı tarafından tercih edilmiştir. Swift dili nedir sorusu özellikle iOS için uygulama yapmak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. Kısaca bu sorunun cevabı yukarıdaki gibi özetlenebilir. Henüz başlangıç aşamasında olanlar için uygun bir dildir ve herkes tarafından kolay bir şekilde öğrenilebilir.

Swift Yazılım Dilinin Özellikleri Nelerdir?

Swift programlama dili sahip olduğu özellikler ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Bu özelliklerden kısaca aşağıda bahsedilmiştir:

  • Bu programlama dili içinde otomatik bellek sayma özelliği yer alır. Bu sayede kullanılmayan örnekler otomatik olarak silinir. Bu da bilgisayarın çalışma performansını olumlu yönde etkiler. 
  • Apple firmasının piyasaya sürdüğü Swift dili, kolay yapısı ile ön plana çıkar. Özellikle kod yazma esnasında ortaya çıkan hataları anında göstermesi sayesinde sorunlara hemen müdahale edip çözme imkanı sunar. Hataları erken tespit edip çözmek de ilerleyen zamanlarda uygulama performansı açısından olumlu bir özelliktir.
  • Diğer programlama dillerinin tersine, Swift yazılım dili oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bu özelliği sayesinde uygulama geliştirmek isteyen herkesin başvurabileceği bir dildir. 
  • Açık kaynaklı yapıya sahiptir. Bu sayede yazılım değiştirilmesi, incelenmesi ve dağıtılabilmesi mümkündür. Bu da daha güçlü mobil uygulamalar geliştirmeyi sağlar.

Swift yazılım dilini tam verimli bir şekilde kullanabilmek için Apple cihazlarına gerek vardır. Çünkü bu yazılım dili Mac OS üzerinde çalışan Xcode isimli bir programda çalışır. Xcode içinde kod düzenleyici, hata ayıklayıcı, test etme araçları gibi pek çok araç yer alır. iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlar için mobil uygulama geliştirirken native Swift dili, avantajlı özelliklerinden dolayı tercih edilebilir. Kolay anlaşılabilir olması, hızlı çalışması ve yüksek performanslı uygulamalar geliştirmeyi mümkün kılması sayesinde oldukça güçlüdür.

Swift Yazılım Dilinin Avantajları Nelerdir?

Sahip olduğu özellikler ile iOS mobil uygulama geliştirme konusunda ön plana çıkan Swift yazılım dili pek çok avantaj da sunar. Bu artılar ile ilgili aşağıda detaylı bilgilere yer verilmiştir:

  • Hızlı bir uygulama geliştirme süreci sunar. Swift dilini hem yazmak hem de okumak çok kolaydır. Bu yüzden pek çok programlama dilinden öne çıkar. iOS cihazlarla uyumlu bir dildir; bu yüzden Apple cihazlar için hızlı bir şekilde uygulama geliştirmeyi sağlar.
  • Güvenli bir programlama dilidir. Bu, kod çökmeleri ve üretim hatalarını minimuma indirdiği anlamına gelir. Swift yazılım dili uygulama kodundaki hataları gösterir ve kolay bir şekilde düzeltilmesini sağlar. Olası problemlerin önüne geçme konusunda oldukça başarılıdır.
  • Otomatik bellek sayma özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile bellek etkinliğini oldukça artırır. Hangi örneklerin uzun süredir kullanılmadığı tespit eder ve bunları otomatik olarak siler. Bunu yaparken işlemciye gerek duymadığı için cihazı daha az yorar. 

İngilizcesi swift native language olan bu yazılım dili, sahip olduğu artıların yanı sıra birkaç küçük eksiye de sahip. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Henüz genç ve yeni bil dil olduğu için daha çok yerel kütüphanelerde kullanılır. Sürekli gelen güncellemeler yerine zaman geçtikte daha stabil bir dil olur.
  • Swift, her geçen gün daha fazla kişiye hitap etse de diğer yazılım dillerine göre daha az bir topluluğa sahip.
  • Eski iOS sürümleriyle daha az uyumludur. Swift, yalnızca iOS 7 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir.

Swift Programlama Dili Nereden Öğrenilir?

Swift program dilini öğrenmek için internet üzerindeki pek çok platform kullanılabilir. Basit eğitim videoları ile bu dili öğrenmek mümkündür. Ayrıca çocuklara programlama dilini öğretmek için geliştirilen Swift Playgrounds uygulaması da oldukça işlevlidir. Programlamaya yeni başlayan yetişkinler için basit bir uygulamadır. Apple’ın sunduğu Swift kullanma kılavuzuna da bakılabilir. Bunlarla birlikte fiziksel kurslara gidip öğrenmek de mümkündür. Daha önceden yapılmış swift programlama dili örnekleri incelenerek pekiştirme yapılabilir.

Swift, oluşturulduğu ilk günden beri yalnızca Apple ürünlerine uygulama yapmak için kullanılır. Bu stratejisini hala devam ettirir. Yani Swift ile Mac OS, TV OS, iPad OS ve Watch OS gibi tüm iOS yüklü cihazlarda çalışabilen uygulamalar geliştirilebilir. Yalnız bu konuda bir istisna vardır. Swift açık kaynaklı bir yazılım dili olduğundan açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde çalışabilir. Yani Swift ile, Linux işletim sisteminde çalışabilen uygulamalar geliştirmek de mümkündür. Ama Apple cihazlar için geliştirilen bir programlama dili olduğu için bu cihazlara mobil uygulama yaparken daha verimli sonuçlar sunar. Sonuç olarak Swift, iOS işletim sistemine sahip cihazlar için mobil uygulama geliştirmede kullanılan bir dildir. Swift programlama dili oldukça başarılı bir şekilde mobil uygulama geliştirmeyi sağlar. Sahip olduğu avantajlı özellikler ve kolay anlaşılabilir olması sayesinde başlangıç seviyesindeki herkes için uygundur.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.