Skip links

Akıllı Telefonda Bulunması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Telefonlarımıza ‘’akıllı’’ demeye başladığımız günden bugüne gelişen mobil uygulamalar, hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Her icadın ihtiyaçtan ortaya çıkması gibi, her mobil uygulama da doğan ihtiyaçlar paralelinde geliştirilmiştir. Durum böyle olunca, akıllı telefonda bulunması gereken uygulamalar da her kişinin ihtiyacı özelinde çeşitlenmiş ve kullanıcılar tarafından kolayca indirilerek sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Neredeyse her yaştan kişinin kullandığı akıllı telefonlar, teknolojinin hayatımıza getirdiği tüm yenilik ve kolaylığı bize sağlar. Mobil uygulamalar da bu gelişen teknolojiye ayak uyduran yapısı ile ihtiyaçlarımıza kolaylıkla ulaşmamıza imkan tanır.

Mobil uygulamalar çok geniş bir yelpazede, ihtiyacımız olan her alanda varlığını gösterir. İş hayatını kolaylaştırır, sağlık uygulamalarıyla sağlığımıza ait olan tüm verileri kayıt altında tutar ve hatırlatmalar gerçekleştirir, sosyal ağlarla iletişimde bulunmak istediğimiz, haber almak istediğimiz herkesten tarafımıza bilgi akışı sağlar, hobi uygulamalarıyla boş zamanlarımızı kaliteli geçirmemize olanak tanır. Her gün farklı kategorilerde gelişerek karşımıza çıkan, bizleri heyecanlandıran ve hayatımızın birer parçası olan bu teknik yazılımlar; bundan sonraki süreçte de kuşkusuz gelişerek büyümeye devam edecek ve hayatımızdaki yeri ve önemi giderek artacaktır. 

Akıllı Telefonlarda Kullanacağımız Temel Uygulamalar

Akıllı telefonlarda kullanacağımız temel uygulamalar alışkanlıklarımıza, yaşam standardımıza, sosyal durumumuza ve edindiğimiz hobilere göre değişkenlik göstermektedir. Bir iş insanının akıllı telefonunda bulunacak uygulamaların çeşitliliği ile bir lise öğrencisinin akıllı telefonuna indirmek isteyeceği uygulamalar pek tabii değişiklik gösterecektir. Ancak bazı uygulamaların kitlesi geneldir ve herkesin akıllı telefonunda bulunması olmazsa olmazdır. 

Hayat kolaylaştıran, akıllı telefonlarda bulunması gereken uygulamaları şu şekilde özetleyebiliriz;

Sağlık Uygulamaları: Bu uygulamalar, gündelik hayatımızda sağlık adına yapmamız gerekenleri hatırlatmak, kayıt altında almak hatta kişiyi motive etmek için geliştirilmiş olan uygulamalardır. Bu uygulamalardan bazıları; günlük egzersiz süresini hesaplayan, kaç adım atıldığını, kaç kat çıkıldığını gösteren kişisel spor uygulamaları, ilaç takip ve hatırlatma uygulamaları, tahlil, tetkik gibi hayati önem taşıyan ve sağlık durumunu kayıt altına alan uygulamalar, kadınlara özel menstruasyon döngü bilgilerini gösteren ve doğurganlık dönemleri hakkında haber veren uygulamalardır. Bu uygulamaları akıllı telefonlarınıza indirerek vücut sağlığınızı ve hatta uyku kalitenizi dahi ölçebilir; daha sağlıklı bir yaşam için yapmanız gerekenlere bu veriler sayesinde ulaşabilir ve daha pek çok sağlıkla ilgili konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medya Uygulamaları: Günümüzde neredeyse 10 kişiden 7’sinin kendine ait sosyal medya hesapları mevcut. Bu hesaplara bildiğimiz üzere bugün Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi platformlar üzerinden ulaşıyoruz ve mobil uygulamaları üzerinden de kolayca erişim sağlayabiliyoruz. Dijital dünya aracılığıyla sosyalleşebilmek, haber almak veya bilgi paylaşmak istediğimiz kişilerle enformasyon alışverişi sağlamak, gündem konularını takip etmek, katılım sağlamak ve sosyal dünyada meydana gelen yeniliklerden her an haberdar olabilmek için sosyal medya uygulamalarını kullanıyoruz. Kişiler; bu uygulamalar arasından gündemde en popüler olan, daha çok kişi tarafından kullanılan sosyal ağ uygulamalarını daha sık kullanma eğiliminde oluyorlar. Bu uygulamalar her geçen gün değişip çeşitlenebiliyor, istediğimiz an popüler olan sosyal medya uygulamalarını telefonumuza indirip anında kullanmaya başlayabiliyoruz veya demode olan uygulamaları kaldırarak sosyal akıma dahil olabiliyoruz.

Dijital Yayın Uygulamaları: İzlemek istediğimiz videolar, filmler, diziler ve dinlemek istediğimiz müzik listeleri için artık pek çok dijital yayın uygulaması mevcut. En bilinen şekilde YouTube, Spotify, Netflix, BluTV gibi örneklendirebileceğimiz uygulamalar sayesinde istediğimiz filmleri, dizileri ve videoları izleyebilir; günün her saati sevdiğimiz müziklere sadece telefonumuzu elimize alarak ulaşabiliriz.

Bankacılık Uygulamaları: Bankacılık işlemlerini oturduğumuz yerden gerçekleştirebilme konforu yanı sıra özellikle pandemi döneminde çok önem kazanmış olan bankacılık uygulamaları, paraya ve bankamatiğe temas etmeden tüm bankacılık ihtiyaçlarımızı gerçekleştirebileceğimiz uygulamalardır. 

Haberleşme Uygulamaları: Anlık olarak yazışabildiğimiz, görüntülü veya sesli arama yapabildiğimiz, fotoğraf, video veya sesli kayıtlarımızı paylaşabildiğimiz WhatsApp gibi haberleşme uygulamaları sayesinde, sevdiklerimize ulaşmak için akıllı telefonlarımıza yalnızca mobil uygulamayı indirmek ve internetimizin olduğundan emin olmak yeterli oluyor. 

Navigasyon Uygulamaları: Günümüzde artık bir adresi bilmiyor olmamızın hiçbir önemi kalmamış durumda. Akıllı telefonlarımıza ücretsiz bir şekilde indirebildiğimiz navigasyon uygulamaları sayesinde gitmek istediğimiz şehir içi, şehir dışı hatta yurt dışı her türlü konumu kolaylıkla bulabiliyoruz. Bu uygulamaların içerisinde bulunan tahmini varış zamanı, trafik durumu, ulaşılmak istenen lokasyona alternatif gösterilen yollar gibi seçenekler ile hem zamandan tasarruf etmek mümkün oluyor hem de kaybolma gibi risklerin önüne geçiliyor. Tüm bu özellikler düşünüldüğünde navigasyon uygulamaları, akıllı telefonlarımızda mutlaka olması gereken uygulamalar arasında yerini alıyor.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.