Skip links

App Uygulaması Nasıl Yapılır?

Her dönem gelişen ve kendini yenileyen teknolojik gelişmeler, mobil alandaki mevcut ihtiyaçları artırmıştır. Bu ihtiyaçların en başında kuşkusuz app uygulama geliştirilmesi yer almaktadır. Kurumsal ya da bireysel olarak mobil dünyada kolay ulaşılabilir olma ve bilinirliği artırma amacıyla pek çok app uygulama geliştirildiğini söylemek mümkün. Bu alandaki yoğun taleple birlikte, app uygulaması nasıl yapılır sorusu da internette en çok araştırılan alanlardan biri haline geldi.

Özellikle e-ticaret siteleri, herhangi bir sektörde hizmet sağlayıcı kuruluşlar, şirketler, büyüklü küçüklü kurumlar ve hatta blog sahibi bireylerin kendi hizmet alanları çerçevesinde başarıyı yakalayabilmesi, mobil alanda kolay ulaşılabiliyor olmaları ile paraleldir. Bir app uygulamasına sahip olan markaların sahip olmayanlara nazaran çok daha ayrıcalıklı oldukları göz önünde bulundurulursa, başarılı olmak isteyen her markanın artık çağa ayak uydurup bir mobil app uygulaması yaptırması gerektiğini söyleyebiliriz.

İnternette konuyla ilgili araştırmalar yapıldığında, genelde app uygulaması yaptırmak isteğinde bulunanlara tavsiye olarak verilen pek çok uygulama sitesi olduğunu görebilirsiniz. Ancak buradaki en önemli nokta, hiçbir kişinin ya da kurumun bu alanda profesyonel olarak çalışan aplikasyon geliştirici firmalar kadar kusursuz ve başarılı bir app uygulaması yapamayacağı gerçeğidir. 

Üstelik bu alanda öğrenmek için yaşayacağınız zaman kaybı, geniş vadede size zamanla birlikte maddi kayıp olarak da geri dönecektir. Bu nedenle geliştirilecek bir app uygulaması için mutlaka ve mutlaka bu alanda uzman olan bir app uygulaması geliştirici firma ile çalışmanızdır.

App Uygulaması Geliştirme Aşamaları

İlk olarak meydana getirilmesi beklenen app uygulamasının tam olarak nasıl bir hizmet sunacağına, hangi alanda kullanılabilir olmaya yönelik olarak geliştirileceğine ve hangi kitleye hitap etmek istendiğine kesin olarak karar verilmesi gerekir. Sizler için detaylı bir pazar analizi süreci geçirecek olan app uygulaması geliştiren firmalar, tam olarak ihtiyacınızın ne olduğunu belirleyip o doğrultuda bir mobil uygulama geliştirmeye başlamaktadırlar.

İhtiyaçlar konusu belirlendikten sonra, uygulamanın geliştirmesi sürecinde kullanılacak dil; uygulamanın tasarımının nasıl olacağı, kullanılacak renkler, tema çeşitlerinin denenmesi ve uygulamada yer alacak araçların tamamen ihtiyaca uygun geliştirilmesi gibi teknik süreçlerden geçilmektedir. Bu noktada ne kadar iyi bir iş çıkacağı çalıştığınız app uygulaması geliştiren firmanın donanımına, uzman yeterliliğine ve piyasadaki tecrübesine bağlı olmaktadır.

Daha sonrasında daha geniş açıdan çalışmaların belirlenebilmesi için geliştirilmek istenen uygulamanın hangi işletim sistemine uygun olacağının belirlenmesi gerekir. Günümüzde Android ve iOS işletim sistemi piyasanın iki devi olarak yer alırken, geliştirilecek aplikasyonlar iki işletim sistemine de ayrı ayrı kodlanmalıdır..

App Uygulaması Kullanımının Avantajları

Kurumsal ya da bireysel bir markanın mobil uygulama geliştirmesinin pek çok avantajı vardır. İş süreçlerinin daha verimli olmasını, müşterilerine daha kolay ulaşabilmelerini ve aynı şekilde müşterilerin de markaya daha yakından hakim olabilmelerine yardımcı olmaktadır. Günlük hayattaki pek çok ihtiyacımızı akıllı telefonlarımız üzerinden karşılamamıza fayda sağlayan app uygulamaları sayesinde sunulan kolaylığı kaliteli bir şekilde elde edebilme imkanı buluruz.