Skip links

#ÇevreHaftası : Çevre Dostu Mobil Uygulamalar

Çevre Koruma Haftası Kutlu Olsun!

Bütün dünya yaşadığımız pandemi sürecinde bir aydınlanma yaşadı. İnsanlık olarak doğaya daha saygılı, daha uyumlu olmak konusunda kendimizi sorguladık.#Yeninormal günlerin başlaması ile birlikte çevre dostu alışkanlıklar edinmek önemli bir gündem haline geldi.

Mobil uygulama geliştiriciler, uzunca bir süredir çevre dostu uygulamalar geliştirmek üzerine çalışıyorlar. Karbon ayakizi hesaplayan uygulamalardan, su ve elektrik tasarrufu yapmamızı sağlayan mobil uyarı sistemlerine kadar pek çok sistem geliştirildi.

Çevre Haftası vesilesi ile biz de ekip olarak “yeşil uygulamalar” olarak da bilinen çevre dostu mobil uygulamaları sizler için listeledik.

  • Forest

Hem globalde hem de ülkemizde kullanılan Forest, telefonda ya da sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı kısıtlamanıza yardımcı olurken, çevreye katkı sağlıyor. Telefonunuza belirli bir süre dokunmadığınızda, uygulama sanal ağaçları büyütmenize izin veriyor ve bu da Trees for the Future tarafından beş Afrika ülkesinde dikilen gerçek ağaçlar ile değiştirilebiliyor. Ücretli bir uygulama olan Forest’ı hem App Store’dan hem de Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

  • GiveO2

GiveO2 ile karbon ayak izinizi ölçebilirsiniz. Hem Android hem de iOS ile çalışan bu uygulama insanların otomatik olarak karbon ayak izlerini dengelemesine olanak sağlıyor. Uygulama telefonunuzun GPS’i ile entegre çalışıyor ve adımlarınızı manuel olarak sisteme girmenize gerek kalmıyor. Bu uygulama internet bağlantısı ve GPS özelliğinden yararlanıyor olmasına rağmen pil tüketimi konusunda da oldukça tutumlu. İklim değişikliği için karbon ayak izinizi küçültün!

  • Tap

Plastik şişeler, denizlerimiz ve okyanuslarımızdaki en büyük plastik kirliliği kaynaklarından biri. Türkiye’de yeni normalin ilk günlerinde deniz yüzeylerinde görülen plastik adacıklar da bunun kanıtı oldu. Tap, tekrar kullanılabilir su şişeleri kullanımını artırmak için tasarlandı. Tap, konum bilginize göre çevrede su doldurabileceğiniz temiz kaynakları size gösteriyor. Hem globalde hem de ülkemizde kullanılan uygulamalardan Tap’i hem App Store’dan hem de Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

  • HowGood

HowGood, kullanıcıların daha sürdürülebilir seçimler yapmasına yardımcı olmak için bir milyondan fazla gıda ürünü derecelendirmesi içeren bir veritabanı. Katkı maddeleri, işlenmiş ve paketlenmiş gıdaların hem çevreye hem insan sağlığına zararları bu derece tartışılırken, HowGood ürünleri içerik, işleme uygulamaları ve şirketlerin çevreye yönelik davranışlarına göre derecelendiriyor. HowGood ile etik olarak üretilen ve minimum işleme ile çevre dostu gıda seçerek ne yediğiniz konusunda içiniz rahat oluyor.

  • GreenMeter

iOS’un en yenilikçi uygulaması olan greenMeter, araç sürüş tarzınızın verimliliğini değerlendirmek için cihazınızın ivmeölçerini kullanıyor. Uygulama, size çok çabuk hızlanıp hızlanmadığınızı ya da son anda frenleyerek ani yavaşlayıp yavaşlamadığınızı söylüyor. Uygulama yalnızca sürüş tekniği verimliliğini hesaplamıyor aynı zamanda aracın güç ve yakıt kullanım özelliklerini gerçek zamanlı veriyor ve böylece sizin doğaya etkinizi azaltmaya yardımcı oluyor. Ancak uygulama yalnızca iOS uyumlu olduğundan AppStore’dan indirilebiliyor.

  • #Climate

#climate size iklim değişikliğine karşı önlemleri keşfetmenizi ve aldığınız önlemleri sosyal medyada paylaşmanıza olanak sağlayan bir iPhone uygulaması olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulama sayesinde iklim değişikliği ile ilgili kurumların etkin önlemlerini inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz. #climate size ayrıca bir profil oluşturma seçeneği sunuyor. Böylece ilgi alanlarınızı belirleyebiliyor ve kişiselleştirilmiş sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu uygulama da yalnızca AppStore’da bulunabiliyor.

  • SolarChecker

Evinizi bir “yeşil ev” yapmak istemez misiniz? Güneş panelleri, toprak veya su kaynaklı ısıtma sistemleri ile çevre dostu bir ev yaratabilirsiniz. SolarChecker, evinizin yakınındaki güneş ışınımı seviyelerinin ölçülmesi dâhil bir dizi parametreyi kontrol ederek, özel iyileştirmelerin sizin için etkili olup olmayacağını bildiriyor. Eğer güneş paneli kurmak istiyorsanız bu uygulamayı indirmek, iyi bir fikir olabilir.

  • Ecoviate

Ecoviate, yine #climate gibi çevre dostu faaliyetlerden kullanıcıları haberdar ederek sosyal sürdürülebilirliği yaymak için kullanılan bir uygulama. Uygulama, size su ve enerji tasarrufuna yönelik, aynı zamanda doğa üzerindeki genel etkilerinizi azaltmaya yardımcı olacak ipuçları ve ürünleri sunuyor.

BONUS:

  • Vodafone Türkiye “Yeşile Saygı” Mobil Uygulaması

Sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin yaygınlaşmasını amaçlayan “Yeşile Saygı” mobil uygulamasını tamamen yenileyerek kullanıma sunuldu. Doğa dostu yaşama dair ipuçları ve yeni özelliklerle uygulama, daha interaktif ve kullanıcı dostu hale getirildi. Kullanıcılar için yeşil pusula görevi gören uygulamada ‘Yeşile Git’ özelliğiyle doğa parkları, kent ormanları, organik pazarlar, hayvan barınakları görüntülenebilirken, kullanıcılar bu yerlerde yaptıkları konum bildirimlerini sosyal medya üzerinden paylaşabilecek ve arkadaşlarının bildirimlerini de görebilecek.

‘Yeşil Ayak İzim’ özelliğiyle kullanıcılar, yeşil puanlar kazanabilecek ve bu puanlarla fidan bağışında bulunabilecek. Her ay en yüksek puanı toplayan kullanıcı, sürpriz doğa dostu hediyelerin de sahibi olacak.

 

“Mobil teknolojilerin dönüştürücü gücüyle daha temiz bir çevre, daha sağlıklı bir gelecek!”

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.