Skip links

E-Ticaret Uygulamaları ve Dijital Pazar

Geleneksel Pazar anlayışının değişimi yaklaşık 10 yıl önce başlayan uygulamalarla hızlandı. Online alışverişi güvenilir, kaliteli şekilde müşterisine sunan, satış sonrası aktif müşteri iletişimi ile müşterisinin yanında olduğunu hissettiren dijital markalar e-ticaret siteleri ile bu trendi daha da yukarı çekti. Pandemi süreci ile başlayan “yeni normal” alışkanlıklarımız ise online pazarın pik noktasına ulaşmasını sağladı.

Mayıs ayının son blog yazısında sizler için COVID19 sonrası e-ticaret alışkanlıklarındaki değişimi inceledik ve markanızı dijital pazara taşımanın, bir e-ticaret sitesi & uygulaması yapmanın temel adımlarını paylaştık. Dijital dünyada markanızla yer almak için bugün bir adım atın!

Pandemi öncesi açıklanan verilerde 2021’de internetten yapılan satışlar %95 artacağı ve 4.7 trilyon dolar’a ulaşacağı öngörülüyordu.  Corona virüs sonrası online alışverişe talep artarken en fazla büyüme online market-gıda kategorisinde yaşandı. Sadece fiziki market olarak işlerini yürüten işletmeler de online platformlarda var olmadan yetersiz kalacaklarını fark ederek işlerini e-ticarete taşıma konusunda harekete geçti ve online market uygulamalarını başlattı. Temel ihtiyaçların yanı sıra, alışveriş alışkanlıklarının tamamı da mobil uygulara kayma eğiliminde. Evde geçirilen süre uzadıkça giyim, kırtasiye, hediyelik & eğlence alışverişi kategorileri başta olmak üzere pek çok ürün ve hizmet sunan markanın online altyapılara ve özellikle mobil uygulama alanına odaklandığını görüyoruz.

Bunun en önemli nedeni artık akıllı telefonlar aracılığı ve iOS, Android uygulama marketleri sayesinde her yaştan her gruptan insanın online alışveriş yapabiliyor olması. Peki ya işletmenizi mobile taşırken, en çok dikkat etmeniz gereken özellikler ve doğal olarak ilk atacağınız adımlar neler olmalı?

 

1- Mobil Mağazanızda Yeterli Ürün Çeşitliliği Olmalı: Uygulamanızdaki ürünler ve kategoriler var olan mağazanızdaki hizmetinizi yansıtmalı. Size, mağazanızdan alışveriş yapmaya alışkın olan kitlenin de online alışverişe hızlıca adapte olabilmesi için bu bir avantaj olacaktır.

 

2- Mobil Mağazanız Kullanıcı Dostu Olmalı: Pratik, güvenli ve hızlı bir uygulama her zaman kullanıcılar tarafından daha fazla sevilir ve tercih edilir. Ürünlere kolayca ulaşmayı sağlayan bir kategori ve filtreleme sistemi, tasarımda sadelik, ürün hakkında yeterli miktarda bilgi kullanıcılara sağladığınız temel özellikler olmalı.

 

3- Ürün Stok Takip Sisteminiz İyi Çalışmalı: Uygulamada ürünlerin sürekli güncel olması, iyi bir izlenim için önemlidir. Kullanıcı üründen kaç adet alabileceğini, stok durumunu ürün detay sayfasında kolaylıkla görebilmeli.

 

4- Hızlı ve Güvenli Teslimat Seçeneği Sunulmalı: Teslimatın nasıl, ne kadar sürede ne şekilde yapılacağı – özellikle COVID19 sonrası süreçte – en önemli bilgilerden biri. Kullanıcılar satın aldıkları ürünün takibini kolaylıkla yapabilmeyi beklerler. Girilen adrese göre, lokasyon bazlı filtreleme seçenği sunarak, ve ilgili bölgeye teslimat süresini mümkün olduğunca net şekilde belirterek kullanıcıların beğenisini kazanabilirsiniz.

 

5- Güvenli ve Pratik Bir Ödeme Sistemi Kurulmalı: Özellikle pandemi sürecinde – ve sonrasında – kullanıcıların çoğu temassız ödeme seçeneğini tercih ediyor. Yapılan araştırmalarda koronavirüs karantinası boyunca online alışverilerin %63ü temassız ödeme ile gerçekleştirilmiş. Müşterilerinize kredi kartı veya diğer online ödeme seçenekleri ile uçtan uca korunan, güvenilir bir sistem sunmalısınız.

 

6- Sipariş Sırasında ve Sonrasında Müşteri Hizmetleri İletişimi Sağlanmalı: Kullanıcılar, yani potansiyel müşteriler mağazada dolaşır gibi, alışveriş sırasında yönlendirilmek ya da bilgilendirilmek isterler. Hem satış sırasında hem de satış sonrasında müşteri ilişkilerini iyi yönetmelisiniz. Sipariş aşamasında ekleyeceğiniz sipariş notu, mobil uygulamaya entegre edeceğiniz iletişim seçenekleri ile sağlıklı bir müşteri ilişkileri yönetimi yapabilirsiniz.Sipariş sonrası, müşterinizi SMS veya e-posta ile bilgilendirmelisiniz. Sipariş durumu ve kargo takibi seçenekleri ile müşterinize açık, güvenli ve aktif bir iletişim kanalı oluşturmalısınız.

 

İşletmenizi mobile taşırken atacağınız ilk adım doğru bir iş planı yapmak olmalı. İster sıfırdan online’a taşınıyor, ister var olan sanal marketinizi mobil uygulamaya dönüştürüyor olun, öncelikle yukarıda saydığımız altı maddelik temel adımları gerçekleştirmeli ve kullanıcıları müşteriye dönüştürecek bir mobil mağaza tasarlamalısınız.

Geleceğin dünyasında sürdürülebilir bir marka olmanın temeli doğru dijital adımları atmak ve hem online pazarda, hem de mobil uygulama dünyasında markanızı en iyi şekilde temsil etmek. Ürün ve hizmet sunanların bu yeni pazarları keşfetmesi, rekabete doğru zamanda dahil olması önemli.

AppLogist olarak bizler hem dijital dönüşüm yolculuğunda markaların adımlarını planlamasına yardımcı oluyor, hem de mobil uygulama pazarında öne çıkan, lider projeler geliştirerek markalara yol arkadaşlığı yapıyoruz.

Dijital dönüşüm yolculuğunda mobil uygulama pazarına ilk adımlarınızı atarken sizin de danışmanlığınızı yaparak projenizi geliştirebilir, mümkün olan en optimum sürede, hatasız, kaliteli, kullanıcı dostu mobil uygulamanızı hayata geçirebiliriz. Hemen tıklayın, ekibimizle iletişime geçin, size özel mobil uygulama proje teklifinizi hazırlayalım!