Skip links

Dijital Dönüşüme Nereden Başlamalı

“Dijital Dönüşüm” son yıllarda günlük hayatımızda sıkça konuştuğumuz bir kavram. Pek çok kurum dönüşümün farklı aşamalarında, profesyonel destek alarak ilerliyor.

Bir markayı dijital dünyaya taşımak uçtan uca ve çok faktörlü bir süreç. Ürünlerinizi bir elektronik ticaret platformunda satmak ya da bir mobil uygulamaya sahip olmak istiyorsanız öncelikle kurumsal dijital dönüşümünüzün hangi aşamasında olduğunuza bakmalısınız. Tamamen çevrimiçi bir operasyon yürütebilmek için öncelikli adımları atmış olmanız gerekir. Dijital dönüşümün önemli bir aşamasını oluşturan mobil teknolojiler alanında çalışan bir kurum olarak bu makalemizde markalar açısından dönüşümün ilk adımlarına odaklandık.

Dijital dönüşüm ve dijitalleşme kavramları birbiri ile çok karıştırılmakta. Kurumunuzun sürecin neresinde olduğunu tespit ederken dijitalleşmenin dönüşümün öncelikli adımı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. İster üretim yapın, ister ticaret, ister hizmet satın; günün sonunda yapmanız gereken iş süreçlerinizi öncelikle dijitalize etmektir.

  • Teknolojiden ve veriden faydalanın.

Eğer üretim yapıyorsanız fabrika ve üretim süreçlerinizi dijital yazılımları, sensörleri, yapay zekayı kullanarak dijitale taşımanız mümkün. Bu konuda dönüşüm danışmanları ve sektör profesyonelleri ile yapacağınız kapsamlı bir planlama ile dijitalleşme sürecini başlatabilirsiniz.

Eğer ithalat – ihracat yapıyor ya da hizmet sunuyorsanız, bu sefer hem şirket içi süreçlerinizi hem de müşterilerle iletişiminizi dijitale taşımak için ilk adımınız veriyi kullanmak olmalı.

Şirket içerisinde işinizi kolaylaştıran ERP sistemleri ve CRM yazılımları kullanıyor ve bu kavramlara aşina durumda iseniz, dijitalleşme süreciniz başlamış demektir. Unutmayın ki dijital dönüşüm daha kapsamlı ve zamana yayılan bir süreç, yalnızca iş yapış şeklinizi ya da verilerinizi dijitale taşımanız değil, çalışanlarınızı da dijital dünyaya adapte etmeniz gerekir.

  • Dijital Oryantasyon ile kurum kültürünüzü dönüştürün.

Global alanda kurumların değişim süreçlerini desteklemek üzere birçok farklı lisanslı yazılım ve elektronik altyapıya sahip programlar kullanılabilmektedir. İnsan kaynakları yönetiminden müşteri ilişkilerine, kurumsal kaynak planlamasından verilerin işlenmesine uzanan farklı amaçlara hizmet eden bu yazılımların iş süreçlerinize entegre edilmesi gerekir. Ancak bu yazılımları kullanacak iş gücünüzün de bu konuda gerekli bilgi birikimi ve deneyimi edinmesini desteklemelisiniz. Kurumsal yapınızda çalışanlarınıza sağladığınız elektronik cihazlardan, dijital yazılımların kullanımına kadar hem altyapınız hem de iş yapış şekilleriniz tutarlı olmalıdır. Böylece dijital bir kurum kültürünün ilk adımlarını atmış olursunuz.

  • Geleceğin teknolojilerine yer açın.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemi dünyaca yaşadığımız pandemi süreci sonrasında bir kez daha anlaşıldı. İş süreçlerinde verileri nesnelerin interneti aracılığı ile toplayan, dijital altyapılar kullanan, verilerini bulut bilişimi kullanarak işleyen ve depolayan kurumlar, hızlıca online çalışmaya adapte olabildiler. Henüz bu teknolojilerle tanışmamış olanlar ise hızlı bir dönüşüm zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. Ancak ne yazık ki dar zamanda hızlı atılan adımlar beklenen sonuçlara sağlayamadı. Dijital dönüşüm sürecinde adımlarınızı stratejik olarak planlamalısınız.

  • Müşterinizle hep etkileşim halinde kalın.

Dijital dünyanın sağladığı en temel avantaj sürekli ulaşılabilir 7/24 açık işletmeler yaratmak. Dijital varlığınız yani web siteniz, mobil uygulamanız, sosyal medya platformlarındaki profilleriniz markanızı kesintisiz şekilde temsil etmekte. Dijital pazarlamanın sihirli dokunuşu ile artık müşteri size gelmiyor, siz müşterinize gidiyorsunuz. Hem de dijital cihazlar sayesinde neredeyse her an yanlarında olabiliyorsunuz. Bu avantajı iyi kullanmak için hızlı, otomasyon sistemlerinden faydalanan bir müşteri ilişkileri sistemi kurgulamanız çok önemli.

Bu temel adımları sağladığınızda sunduğunuz ürün ya da hizmet ne olursa olsun, işinizi doğru kitleye doğru zamanda doğru şekilde sunmanız mümkün. Aslında dijital dönüşüm dediğimiz kavram uçtan uca bu hedefe hizmet eden bir süreç.

Dijital dönüşüm yolculuğunuzun en önemli aşamasında bizler, bilişim teknolojileri üreten şirketler sizin kesintisiz, hatasız ve en doğru sistemle çalışan altyapılara sahip olmanız için çalışıyoruz.

Markanızı mobil dünyaya taşımak ve uygulama marketlerinde hemen yerinizi almak için AppLogist ekibinden proje danışmanlığı alabilirsiniz. Dijitalde ilk adımlarınızda #AppLogist olarak yanınızdayız.