Skip links

En İyi Android Uygulamaları Nelerdir?

Bulunduğumuz teknoloji çağında, 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon görmek mümkün. Telefonlarımızı akıllı olarak adlandıran; telefonun donanım özellikleri ve özellikle içlerinde yer alan yazılımlardır. Her akıllı telefonda bugün mevcut olan bu yazılımlar telefonu aynı zamanda yönetmekte ve işletim sistemi ile tanımlanmaktadır. Şu an çok sayıda telefon markası olmasına rağmen işletim sistemleri Android ve iOS markaları ile hakimiyet kurmuş durumda. Bugünkü yazımızda Android sistemi ve En iyi Android uygulamaları başlığına göz atacağız. Öncelikle Android ekosisteminden kısaca bahsedelim.

2005 yılında Google tarafından satın alınan Android Inc. Linux tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başlamış ve 2007 yılında 1.0 versiyonunu hayata geçirerek telefonların kullanımına sunmuştur. Bugün Android 11. sürümü pek çok telefonda kullanılmakta ve 14 yılın sonunda inanılmaz bir ilerleme ile beraber artık hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır. Elbette işletim sistemi ile beraber bu sistemleri tamamlayan uygulamaların mevcut durumundan da kısaca bahsetmek gerekir.

Android işletim sisteminin hayata geçirilmesini takip eden 2008 yılında Android market işletim sistemine entegre olarak hayata merhaba demiş oldu. Artık akıllı olan telefonlarımız internete bağlanarak bir market üzerinden ve onlarca uygulama arasından dilediğimizi kullanmamıza fırsat vermeye başlamıştı. Uygulamalar telefonlarımıza yükleniyor ve oyundan tutun telefonun ayarlarına ya da bankacılık sektörüne kadar pek çok alanda hayatımıza etki etmeye başlayan minik yazılımlar olarak yerini alıyordu. Hayatımız farkında olmasak da artık geri dönülmeyecek şekilde değişmek üzereydi ve telefonlarımız hayatımızın en önemli ihtiyaçlarından biri halini almaktaydı. 

Peki bugün nasıl yaşıyoruz?

Telefonlarımız her şeyimiz diyebiliriz. Sabah uyandığımızdan yatma zamanımıza dek her yerde telefon hayatımızın içine girmiş durumda. Bu içli dışlı yaşamımızı yöneten uygulamaların kendisinden ya da daha doğru bir ifade ile En iyi Android uygulamalarından bahsedelim.

Sağlık Uygulamaları: Pandemi şu an bir numaralı gündem ve sağlık her zaman olduğundan çok daha önemli. Herkes salgına dair çok şey öğrendi. En basitinden oksijen miktarının hastalıkta nasıl bir rolü olduğunu. Şu an pek çok uygulama nabız ve oksijen miktarınızı ölçebiliyor. Yaktığınız kaloriden tutun adım sayınıza kadar pek çok sağlıkla alakalı veriyi size sunabiliyor. Hatta pek çok kişi hayatını bu uygulamalara göre organize ediyor. 

Finans Uygulamaları: Bundan 20 yıl önce para göndermek ya da kredi kartı ödemek için banka kuyruğuna girilir ve vezneden sıra numarası alınırdı. Bugün sadece 1 dakika içinde kendi bankanıza girebilir ve para gönderebilir, ödeme yapabilir ya da geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Artık herkesin bankası sadece parmaklarının ucunda. 

Sosyal Medya: mIRC ile başlayan dijital sosyalleşme devasa bir evrimleşme yaşayarak ismini dahi bilmediğimiz yüzlerce uygulamayı da beraberinde getirdi. İnsanlar gelişen akıllı telefonlar ve kameraları ile nerede olurlarsa olsun 24 saat boyunca kendilerini anlatabilmekte ve takipçileri ile paylaşabilmekteler. 

Gündem ve Haberler: Medya olarak adlandırılan Gazete-Radyo ve Televizyon ile kronolojik olarak gelişmeye devam eden haber kaynakları, internet’in ortaya çıkışı ile farklı bir yöne evrildi. Ancak akıllı telefon ile bir anda apayrı bir dünyanın kapıları açıldı. Şu an haber olarak tüketilen her türlü içerik sadece birkaç saniye içinde herkesin bilgisinde. Dünyanın öteki ucunda yaşanan son dakika gelişmesi sıradan bir insan tarafından saniyeler içinde öğrenilebilmekte.

Alışveriş: İnsanlar herhangi bir şey alabilmek için evlerinden çıkmak ve ilgili yerleri dolaşmak zorundaydı. Ancak internet hayatımıza girdiğinde bir anda istediğimiz şeyin evimizin kapısına geldiğini fark ettik. Hatta dünyanın dört bir yanından alışveriş yapabiliyor ve ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz.  Akıllanan telefonlar ve uygulamalar sayesinde alışveriş deneyimimiz şu an üst seviyede. 

Bu aklımıza ilk gelen başlıklar harici telefonunuzun bakımını yapan, yazdıklarınızı farklı dillere çeviren, iş hayatınızı organize eden, tatilinizi planlayan ve seyahat etmenize yardımcı olan binlerce uygulama da elbette olmazsa olmaz. Ancak günün sonunda telefonun bizim hayat biçimimizi kökten değiştirdiği gerçeğini de unutmamalıyız.