Skip links
mobil-uygulama

İşletmeler için Başarılı Bir Mobil Uygulama Nelere Sahip Olmalıdır?

Dijitalleşmeyi yoğun olarak yaşadığımız bu çağda, mobil uygulamalar büyük öneme sahiptir. Android, IOS gibi işletim sistemlerinde çalışan mobil uygulama, hayatı oldukça kolaylaştırır. Akıllı telefon ve tabletlere sığan bu küçük programlar, pek çok işi yerine getirebilir. Kendi içlerinde mobil uygulamalar; oyun, sosyal medya, online alışveriş gibi gruplara ayrılır. İşletmeler de bu mobil uygulamalara yer vermeli ve kullanıcılara yüksek bir deneyim sunmalıdır. Müşteriler için hazırlanan bu mobil uygulamaların kolayca kullanılabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu sayede işletmeler daha başarılı olabilir ve müşterilerin gözünde olumlu bir izlenim bırakabilir. İşletmeler için başarılı mobil uygulama örnekleri Google haritalarda görüntülenebilir işletme konumu, fotoğraf galerisi, etkinlikler, tek tuş ile arama yapma, sosyal medya hesaplarına bağlantı, hizmetler ile ilgili bilgiler, kampanya ve indirim fırsatları, kuponlar, push bildirimleri şeklinde sıralanabilir.

İşletmelerin Mobil Uygulamaya Neden İhtiyacı Var?

Mobil cihazlar üzerinde kurulan bambaşka bir dünya var ve günümüzde işletmelerin daha fazla kişiye ulaşması için mobil uygulamaya sahip olmaları neredeyse zorunlu. İşletmeler için mobil uygulama yapma, özellikle marka değerini artırma açısından büyük öneme sahiptir. Mobil uygulamaya sahip olan işletme sahipleri, başlangıçta bunun için belli bir bütçe ayırsa da zamanla yaptığı harcamayı fazlasıyla çıkarabilir. Çünkü uygulama sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilir; bu da ürün ve hizmetlerine olan ilgiyi artırır. Doğal olarak bu artış satışlara da yansır. Bir işletme için mobil uygulama yapılmadan önce daha önceki örneklere bakılmalı, bunlar arasından hangisinin işletmeye en uygun olacağına karar verilmeli ve örnek mobil uygulamanın deneyimlerinden yararlanılmalıdır. Her işletme hemen hemen benzer amaçlarla mobil uygulama tasarlar; ancak işletme türüne bağlı olarak mobil uygulamanın sağladığı faydalarda bazı farklılıklar olabilir. Çağa ayak uydurmak isteyen her işletmenin mutlaka mobil uygulama tasarlaması gerekir.

İşletmeler için mobil uygulama geliştirme oldukça fazla avantaja sahiptir.İşletmenin tanınmasına ve görünürlüğünün artmasına yardımcı olur. Mobil cihazların kullanımı giderek arttığı için bir mobil cihazda yer alan işletme mobil uygulaması, bilinirliği artırır. 7/24 müşterilerle iletişim halinde olmayı sağlar. Müşteri deneyiminin daha da gelişmesini ve iyileşmesini sağlar. Kullanışlı bir mobil uygulama ara yüz tasarımı, kullanıcıların mobil uygulamada daha fazla vakit geçirmesinde etkilidir. Keyifli bir kullanıcı deneyimi için uygulamanın daha etkileşimli olması önemlidir. Bu konuda da mobil uygulama tasarımı oldukça büyük öneme sahiptir. Küçük çaplı bir işletme bile mobil uygulama sayesinde geniş kullanıcı kitlesine hitap edebilir. Yalnızca yere olarak değil, küresel düzeyde de rekabete girmeyi sağlar. Satışları doğrudan artıran bir etkendir. İşletmenin uygulaması belli bir popülariteye sahip olursa, sabit gelir getirir. Uygulama içi satın alma, Premium üyelik, yenilikçi özellikler ile para kazanmak mümkündür. Aynı zamanda mobil uygulama içinde üçüncü taraf reklamlara yer vererek işletme sahipleri ekstra gelir elde edebilir. Ürün ve hizmetlerin marka değerini artırma konusunda mobil uygulamalar büyük öneme sahiptir. Çünkü hâlihazırda mobil cihazda yüklü olan mobil uygulama, kullanıcıların aklında kalır ve müşteri sürekliliği sağlar.

İşletmeler için Mobil Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

Mobil uygulama fikirleri işletme türüne göre değişiklik gösterir. Çünkü müşteriler kendilerine fayda sağlayacak mobil uygulamaları indirmek ister. Bu nedenle de işletmeler kendilerine uygun mobil uygulama çeşidini bulmalıdır. Müşteri ihtiyaçlarına göre mobil uygulama türleri ile ilgili; Online alışveriş uygulamaları: Bu uygulamalar, e-ticaret yapmak amacıyla geliştirilir ve genellikle başarılı sonuçlar verir. Kullanıcılara sunduğu yeni öneriler sayesinde onları alışverişe teşvik eder. E-ticaret hedefi olan işletmeler için en uygun mobil uygulama alternatifidir. Hizmet uygulamaları: İnsanların çok sık kullandığı mobil uygulama türlerindendir. Uygulama içinde sunulan hizmetler sayesinde pek çok iş kolayca halledilebilir. Örneğin; yemek sipariş verme uygulamaları bunlar arasında yer alır. Müşteriler uygulama üzerinden kolayca sipariş oluşturabilir ve bunlar ekibe iletilir. Telefon görüşmesi olmadan anlaşılır bir şekilde dipariş vermeyi sağlar. Bankacılık, muhasebe ve finans uygulamaları: Kullanıcıların en çok kullandığı uygulamalardan biridir. Küçük işletmelerin müşteri bilgilerinin yer aldığı mobil uygulamalar bu gruptadır. Özellikle mali müşavir mesleğine sahip kişiler için bilgi ve bildirimlere anında ulaşma imkânı sunar; bu da müşteriler açısından kolaylık sağlar. Çalışanlara hitap eden uygulamalar: İşletmeler yalnızca müşteriler için değil, çalışanları için de mobil uygulama oluşturma işine girebilir. Çalışanların verimliliğini artıran bu uygulamalar, sahadaki işlemleri kolayca takip etmeyi sağlar. Stok takibi gibi işleri anlık olarak yapabilmeye yardımcı olur. Eğitim uygulamaları: Eğitimin yalnızca okullarla veya kurslarla sınırlı kalmaması, evde kendini geliştirmek isteyenlerin olması ve akıllı cihazlar üzerinden ders çalışmanın yaygınlaşması üzerinde eğitim uygulamaları öne çıkmıştır. Eğitmenler ile öğrencileri bir araya getiren bu uygulamalar, farklı kategorilerde eğitimler sunar.

İşletmeler için mobil uygulama önerileri konusunda yukarıdaki örnekler öne çıkmıştır. Müşterilerin sıklıkla kullandığı bu mobil uygulamalar, işletmelerin daha tanınır olmasını ve gelirlerini artırmalarını sağlar.

İşletmelerin Mobil Uygulamalarında Hangi Özellikler Bulunmalıdır?

Yoğun iş temposu içinde olası problemleri kolay bir şekilde çözmek için mobil uygulamalar kullanılır. Mobil uygulamalar sayesinde işletme sahipleri uzun vadeli olarak müşterilerini aktif tutabilir. Mobil uygulama geliştirme programları ile uygulama yaparken o uygulamanın sahip olması gereken özelliklere dikkat etmek gerekir. Uygulamanın sade ve anlaşılır olması gerekir. Özellikle ilk görünen yer olan ara yüzde tasarıma önem verilmelidir. Yüksek çözünürlüklü resimler kullanılmalı ve sade bir tema oluşturulmalıdır. İşletmeler için iyi bir mobil uygulamanın ara yüz tasarımı ise işletmeyle uyumlu olmalıdır. Fontlar, fotoğraf ve videolar, yerleşim ve düzen işletme türüne göre yapılmalıdır. Karışık görünümün önüne geçilmelidir; bu sayede daha fazla müşteriye ulaşılabilir. Mobil uygulamalar arasında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayanlar öne çıkar. Her kategoride oldukça fazla uygulama bulunur ve bunların hepsi aktif olarak kullanılmaz. Çünkü müşterilerin ihtiyaçlarına hitap etmez. İşletmelerin mobil uygulamalarının ihtiyaçları karşıladığından emin olması için düzenli olarak güncelleme yapmaları gerekir. Uygulamayı takip etmek, işlevsel özellikler ve yenilikler eklemek mobil uygulamanın gelişmesini sağlar. Mobil uygulama geliştiricisi üzerinden işletmeler, uygulama tasarımlarını sürekli güncellemelidir. Genel olarak kullanılan renkler, font ve logo aynı kalmalı; ancak estetik açıdan değişiklikler yapılmalıdır. Bu sayede daha fazla müşteriye hitap edilebilir. Kullanıcılar için animasyonlar, fotoğraflar eklenmelidir. Tabii ki yine ara yüzün sadeliğine önem verilmelidir. İşletmelerin mobil uygulamalarında güvenilirlik çok önemlidir; bunun için de müşterilere kısa süre içinde dönüş yapmaya özen gösterilmelidir. İşletmeler, kendilerine ait mobil uygulamalar tasarlayarak müşterilerine kolaylık sağlar; bu kullanıcılar için iyi bir deneyimdir. Özellikle sorunlarına kısa sürede çözüm bulan müşteriler, işletme mobil uygulamasını daha sık kullanır. Bu sayede işletmeler mobil uygulamalarında verimlilik elde eder.

İşletme olarak mobil uygulama maliyeti sizi düşündürüyor olabilir. Ancak mobil uygulamaya ayırdığınız bütçe ile şu an olduğunuzdan çok daha iyi bir noktaya gelebilirsiniz. Hem kısa hem de uzun vadede mobil uygulamanın faydalarını görebilir ve işletmenizin daha çok tanınmasını, dolayısıyla gelirinizin artmasını sağlayabilirsiniz.