Skip links

Çalışanların İş Deneyimlerini Geliştirmenin Dijital Yolları

VERİMLİ DİJİTAL SERÜVEN

İş dünyasında sizi başarıya götüren en temel ögeler; azim ve verimliliktir. Okulunuzu tamamlayıp istediğiniz işe atıldığınızda veya sektör değiştirdiğinizde; içinizde var olan azim, kariyer basamaklarını çıkmanızda ön koşul olacaktır. Verimlilik ise; istekli bir şekilde atıldığınız çevrede, işinizi kolaylaştıracak etmenlerden en iyi şekilde yararlandığınızda ortaya çıkar. Başarılı bir şirket çalışanı olmak için size yardımcı olacak geliştirici üründen, doğru zamanlarda en üst düzeyde yararlanmanız son derece önemlidir. Son yıllarda gelişen bilişim teknolojisi, bu alanda deneyiminizi geliştirmek için sizlere çeşitli imkânlar sunuyor. Özellikle son birkaç senede mobil cihazların bilgisayarlardan daha fazla yaygınlık kazanmasıyla birçok dijital marka iş deneyiminizi geliştirici seçenekleri hayatınızın birçok noktasında sunmaya başladı. Bu içerikte; işinizdeki verimliliği tepe noktasına çıkarmaya olanak tanıyan yaygın seçeneklere göz atabilirsiniz.

Proje Yönetimi Uygulamaları

Asana

2008 yılından bu yana hizmet veren Asana, yararlanabileceğiniz önemli bir yazılım. Temel görevi; şirket çalışanları arasında görev zincirinin sağlıklı işleyebilmesine yardımcı olmaktır. Çalışanlar arasında görev bilincinin oluşmasını sağlayarak iş birliğine dayalı bir ortam oluşturur. Bu özelliğiyle ekip liderleri ve işverenler için son derece işlevsel bir yardımcı olabilmektedir. İşe dair küçük notlar veya mailler iletme özelliğine sahiptir. Her ne kadar liderler için tasarlanmış gözükse de, asla tek taraflı değildir. Çalışanlar için en büyük faydası; takıldıkları her noktada yardım alabilmelerini, nerede olurlarsa olsun sorumluluklarından ödün vermeden verimli deneyim sürmelerini sağlamasıdır. San Francisco da kurulan yazılım, bugün dünyanın birçok noktasında hizmet vermektedir. Herhangi bir cihazınıza ücretsiz şekilde kurulumunu sağlayıp iş deneyiminize artılar katacak güçlü bir yardımcı kazanabilirsiniz.

Smartsheet

Proje takibine olanak tanıyan bir başka dijital marka, Smartsheet. 2006 yılından bu yana erişime açık olan yazılım, açık görünümüyle tanınmaktadır. Çalışanların uyumlu şekilde projeyi sürdürebilmeleri için birçok olanak sunmaktadır. Çizelgeler, dosyalar, tarihsel planlama, iş bölümü gibi unsurlar bunlardan sadece birkaçıdır. Gerekli dosyaları sisteme aktarıp görev paylaşımını sağlayıp çalışanlara gerekli zamanı tanıdığınızda zincirin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Evde, işte, sokakta, kafede nerede olursanız olun bu yazılım sayesinde işinizin yolunda olacağından emin olabilirsiniz. Bir çalışan olarak ise size tanınan zamanı ve görevleri dilediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. İş arkadaşlarınızın ne durumda olduğunu, projede aksama meydana gelip gelmediğini veya olasılıkları dilediğiniz yerde ve zamanda inceleyebilirsiniz. Web sürümüyle erişime açılan yazılan yazılım son yıllarda birçok cihazda ve işletim sisteminde kullanılabilmektedir. Kolay bir şekilde kurulumunu sağlayıp, ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Sanal Not Defterleri

Evernote

Çalışanlar için olmazsa olmazlar unsurlardan biri de iş hayatını düzenli şekilde devam ettirebilmektir. Düzenli yaşam için planlama olmazsa olmazdır. Eskiden yaygın şekilde kullanılan planlama araçlarından ajandaların yerini yakın dönemde sanal not defterleri aldı. Evernote; bunlardan biridir. 2004 yılından bu yana hizmet veren yazılım sayesinde önemli noktaları kısa veya uzun notlar olarak kaydedebilirsiniz. Kendinize özel alan olan oluşturarak notlarınızı sınıflandırabilirsiniz. Geleneksel ajanda yönteminden farklı olarak; istediğiniz nota istediğiniz zamanda ulaşabilme fırsatı tanır. Bu pratik uygulama size zaman yönetimi açısından büyük avantaj kazandırır. Birçok yazılımla uyumlu olan bu işlevsel yardımcıyı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Microsoft OneNote

Pratik şekilde not olmanıza olanak tanıyan bir başka dijital marka, Microsoft OneNote. Tamamen ücretsiz olarak hizmet veren yazılım, 2003 yılından bu yana sanal dünyanın içerisindedir. Aklınızdan geçen düşünceleri çabucak kaydetmenizi sağlar. Notlarınızın sesli veya yazılı olması fark etmez, rahat bir şekilde saklayabilir. Kuvvetli tarama özelliği sayesinde gerekli olan notunuza yer ve zaman fark etmeksizin ulaşabilirsiniz. Resimlerdeki notları tarayabilmesi, onu öne çıkaran niteliklerden biridir. Cep telefonlarınızda son sekme özelliği sayesinde en son girdiğiniz notlara çabuk bir şekilde ulaşmanız da mümkündür. Sınıflama ve sıralama kabiliyeti üst düzeydir, bu sayede gerekli olan notları çabuk bir şekilde örgütleyip ekibinizle veya şirketinizle paylaşabilirsiniz. Çeşitli işletim sistemleriyle uyumlu çalışan yazılımdan, cihaz türü fark etmeksizin yararlanabilirsiniz.

Şifrelerinizi Güvende Tutma

1Password

İş dünyanızdaki bilgilerin güvenliğini büyük ölçüde şifreler sağlamaktadır. Gerek belgelerinizde, gerek kişiler arası mesajlarınızın güvenliğini sağlamakta büyük işlev görürler. Yoğun iş ortamında kimi zaman şifre yönetimi konusunda zorlanabilirsiniz. Sizin yerinize şifrelerinizin güvenliğini üstlenen yazılımlar piyasada bulunmaktadır. 1Password, bu görevi üstlenen en nitelikli yazılımlar arasında yer alır. Belgeleriniz, kişisel bilgileriniz, sitelerde kullandığınız şifreleriniz için sanal kalkan vazifesini üstlenir. Oluşturacağınız tek şifre sayesinde diğer şifrelerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Web üzerinde 2006 yılından bu yana hizmet veren yazılım, son yıllarda mobil uygulama olarak da hizmet vermektedir. İşinizde güvenliği ön planda tutmak için yazılımı cihazlarınıza senkronize ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

LastPast

Kariyerinizde güvenli şekilde ilerleyebilmek için kullanabileceğiniz bir başka dijital marka, LastPast. Bulut tabanlı yazılım, şifre yönetiminiz için ideal bir hizmet vermektedir. Şifrelerinizi hatırlayamama veya unutma kaygısından kurtulmanızı sağlar. Birçok siteyle uyumlu çalışır. Onun sayesinde diğer şifrelerinize ulaşmanız için yazılımda kullanacağınız ana şifreyi hatırlamanız yeterlidir. İş dünyanızın ayrılmaz parçaları olan; mail adreslerine, dosya şifrelerine, ekip arkadaşlarınızın bilgilerine kolayca ulaşmanızı sağlar. Ayrıca kuvvetli parolalar meydana getirmeniz konusunda yardımcı olması da, yazılımın başka bir işlevsel niteliğidir. 2008 yılından bu yana hizmet veren yazılım, son yıllarda mobil uygulama olarak da kullanılabilmektedir. Temel özelliklerinden ücretsiz olarak faydalanmanız mümkündür. Cihaz türü fark etmeksizin işle ilgili verilerinizi saklayabilen bu yardımcı sayesinde verimli iş deneyiminin kapısını aralayabilirsiniz.