Skip links

Mobil Uygulamanızın Ses Tonunu Nasıl Belirlemelisiniz

Mobil Aplikasyonlarda Ses Deneyimi

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar, gündelik hayatın ayrılmaz parçası konumuna geldi. Birçok işlevi yerine getirme kapasitesine sahip bu ürünler vasıtasıyla istediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. İletişim, iş, eğlence, sanat gibi birçok alanda aktif olmanızı sağlayan ürünler, içlerinde size kusursuz hizmet sunabilmek için birçok öge barındırırlar. Bu hizmetlerden biri de ses özelliğidir. Siz hizmetlerden yararlanırken, kimi zaman çatışmaların önüne geçmek, kimi zaman da ondan dengeli bir şekilde hizmetler arasında yararlanmak isteyebilirsiniz. Çeşitli işletim sistemleri, size, mobil uygulama ses tonu ayarlama imkân tanır. Bu içerikte sistemlerde ayarlamayı gerçekleştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin yanıtını bulabilirsiniz.

Özelleştirme Fırsatı Sunan Yaygın Aplikasyonlar

Birçok işletim sisteminde ortak olarak mevcut olan aplikasyonlarda, özel olarak ayarlama yapmanız mümkün. Kimi aplikasyonlar size çeşitli alanlarda imkân tanırlar. Sessize alma, belirli şeylerden bildirim alma, vakit aralıkları belirleme bu imkânlardan en öne çıkanlarıdır. Mesajlaşma, izleme, dinleme hizmeti sunan başlıca aplikasyonlarda, pratik şekilde kendinize özel nitelikler yaratabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan WhatsApp içerisinde özelleştirme fırsatı tanıyan aplikasyonlardan biridir. Özelleştirme için sağ üst bölümden “Ayarlar” seçeneğine dokunarak bildirimler sekmesini açabilirsiniz. İletişim gerçekleşirken seslere kulak verip vermemeyi tercih etmek tamamen size kalır. Ayrıca mesajlar, gruplar ve aramalar için her birine özel olarak nitelikler belirleyebilirsiniz.

Popüler video izleme platformlarından YouTube da size mobil uygulama ses tonu özelleştirme fırsatı sunar. Aplikasyon içerisinde sağ üst bölmeye tıkladığınızda karşınıza ayarlar bölümü çıkar. Burada özelleştirme için iki seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki; bildirimler için zaman aralığı belirleyebilmeniz ya da onları tamamen devre dışı bırakabilmenizdir. İş, uyku veya herhangi özel aktiviteniz için otomatik olarak özelleştirme yapmanız bu özellik sayesinde mümkündür. Aplikasyon içerisindeki diğer seçenek ise özet akışlarını sessiz meydana getirme seçeneğidir. Sağ üstten genel bölümüne tıklayarak bu özelliğe erişebilir, size sunulan açma kapama seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların dışında yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformları da size dilediğiniz seçenekleri sunar. Instagram, Twitter gibi aplikasyonlarda ayarlar içerisinde yer alan bildirimler bölümündeki ayarlama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bildirimlerin tamamını kapatabilir veya gönderi, mail, yorum gibi alanlar için kişisel tercihinizi yapabilirsiniz.

Android Cihazda Özel Ayarlar

Android cihazınızda yalnızca farklı hizmetlerden gelen bildirim tonlarına düzen getirmekle ilgileniyorsanız ayarlar bölümüne giderek bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Ayarlara girdikten sonra bir alt bölüm olan bildirimlere tıklamalısınız. Ardından karşınıza çeşitli aplikasyonların bildirimlerini ayarlayabildiğiniz sekme çıkar. Cihazınızda yer alan tüm hizmetler burada listelenmiştir. Buradan işlem yapmak istediğiniz herhangi birine tıklayarak ayarlama için size sunulan seçenekleri görebilirsiniz. Bildirimleri tamamen kapatabilir ya da sadece önemli bildirimlerin size iletilmesine izin verebilirsiniz. Bildirim dışındaki ayarlamalar için eğer Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız doğrudan olmasa da dolaylı olarak aplikasyonların ses yönetim hizmetlerinden yararlanmanız mümkün. Çeşitli ses yöneticileri sayesinde seviyeyi istediğiniz noktaya çekebilirsiniz.

App Volume Control, size mobil uygulama ses tonu özelleştirme seçeneği sunanlardan biri. Ücretsiz olarak mağazadan cihazınıza yükleyebilirsiniz. Kurulumu tamamladıktan aplikasyonlar için gerekli erişim iznini vermeniz gerekmektedir. Bu aşamayı atladıktan sonra cihazınızda yüklü olan, seviyesini ayarlamak istediğiniz hizmetlerin listesi sıralanır. Listeden seçim yaparak dilediğiniz ayarlamayı gerçekleştirebilirsiniz. İstemediğiniz hizmeti sessize alabilir veya iki hizmetten bir arada yararlanırken seviyeler arasında denge kurabilirsiniz. Bu yöneticisi sayesinde örneğin bir yandan müzik dinlerken sosyal medyada geziniyorsanız herhangi bir sesli içerikle karşılaştığınızda müziğin kesilmemesi sağlayarak dengeli bir deneyim sürebilirsiniz. Sistem için ayarlama fırsatı sunan bir başka seçenek, Sound Assistant. Galaxy cihazlarınızda bu seçenekten faydalanabilirsiniz. İki farklı hizmetten eş zamanlı ses iletimi, her birine özel olarak seviye belirleyebilme, günün saatlerine göre ayar düzenleyebilme başlıca nitelikleridir. Telefonunuzun tuşlarına basarak istediğiniz ayarı pratik şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Ücretsiz yararlanabileceğiniz hizmetin Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

iOS Cihazda Yararlanabileceğiniz Yollar

Bu işletim sisteminde de Android de olduğu gibi cihazınızın ayarlar bölümüne giderek özelleştirme yapmanız mümkün. Bildirimlerin önizleme sıklığını ve ses durumunu her aplikasyona özel olarak şekillendirebilirsiniz. Bildirim türünün sedalı olup olmayacağı sizin tercihinizdir. Aplikasyonların her biri için ayrı ayrı ayarlama yapabildiğiniz gibi benzer olanları gruplayıp pratik bir şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Aplikasyonlar içinde yer alan küçük bölümler için de özel düzenleme yapmanız mümkündür. Cihazınız açıkken veya kilitliyken ne şekilde bildirim alabileceğiniz, hangi yer ve zamanda almak istediğiniz kullanabileceğiniz başlıca işlevlerdir. Bu işlevler sayesinde iyi bir kullanıcı deneyimi elde edebilirsiniz. E-posta, mesaj veya sosyal medyadan gelecek bildirimlerin düzeyini belirleyip bulunduğunuz ortamda korunumu sağlayabilirsiniz.

Bu işletim sisteminin mobil uygulama ses tonu ayarlamak için Android’e göre ses yönetimi konusunda biraz daha katı olduğunu söylemek mümkün. Kendi içerisinde kısıtlı da olsa aplikasyonlar için özelleştirme fırsatı sunmakla beraber herhangi bir ses yönetim aracının yüklenmesine izin vermez. Bu durumu aşmanın tek yolu jailbreak işlemine başvurmaktır. Cihazınızı prangalardan kurtarma olarak tanımlanabilecek bu işlem sayesinde sistemin olanak tanımadığı yönetim araçlarına ulaşabilirsiniz. İşlem, kanun açısından sorunlu olmamakla beraber Apple, kullanıcıların bu yönteme başvurmasını tasvip etmez. Fakat insanlar, zincirleri kırıp özel kullanıcı deneyimi elde etmek, olanaklardan üst düzeyde yararlanmak isteyebilirler. Siz de bu işlemden faydalanarak aplikasyonlara özel ayarlama fırsatları sunan hizmetlere kolayca ulaşabilir, dilediğiniz hizmetten dengeli verim elde edebilirsiniz.