Skip links

Seyahat Rotanızı Oluşturmanıza Yardımcı Olacak Mobil Uygulamalar

Seyahat, insanların bir yerden bir yere çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak; kültürel, tatil, dini, eğlence, eğitim durumu ve buna benzer durumlar nedeniyle bölgesel, yerel ya da uluslararası yolculuklardır. Eskiden biraz daha çaba gerektiren bu süreç, teknolojinin gelişimiyle ve insanların teknolojiye yönelmesiyle daha da kolaylaşmıştır.

Her alanda olduğu gibi teknoloji, seyahat yaparken de size yardımcı olur. En kısa zamanda daha çok bilgiye ulaşmanızı sağlar. Size yardımcı olacak mobil uygulamalarla hem seyahat ettiğiniz yerde daha çok vakit geçirebilir hem de daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mobil uygulamalar, her alanda size farklı içerikleri sunar. Kategorize olması sayesinde aradığınız içeriğe, istediğiniz zamanda hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz zaman kullanacağınız seyahat uygulamaları, size en kapsamlı bilgiyi sunmaya çalışır.

Seyahat Uygulamaları

Mobil uygulamalar kullanılırken; kullanımı basit mi, ücretsiz mi, güvenilir mi, ne kadar kişi tarafından kullanılıp beğeniliyor gibi çeşitli faktörler dikkate alınır. Tavsiye edilen seyahat uygulamalarını deneyerek kendinize en uygun mobil uygulamayı bulabilirsiniz.

  1. Google Maps

5 Şubat 2005 yılında piyasaya sürülen Google Maps seyahat uygulaması dünyada en çok kullanılan uygulamalardan biridir.  5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan bu uygulama, kullanırken internet gerektirmektedir. Oturduğunuz yerden üç boyutlu özelliği sayesinde gideceğiniz yeri inceleyebilir veya mesafe hesaplayıp en kısa zamanda hangi yoldan oraya ulaşabileceğinizi görebilirsiniz. Kendi aracınız olmasa bile; uçak, otobüs, gemi ve buna benzer ulaşım araçlarından hangisiyle daha kolay, daha hızlı, daha ucuz ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Uygulamada bulunan simgeler sayesinde olduğunuz yere en yakın ihtiyacınız olan firmayı, binayı, yeri kolayca bulabilirsiniz.

  1. Maps.me

31 Temmuz 2012 yılında piyasaya sürülen başka bir seyahat uygulaması da Maps.me’dir. Eski adı MapsWithMe olan bu mobil uygulamanın en güzel ve dikkat çekici yanı çevrimdışı kullanılabiliyor olmasıdır. Seyahat edeceğiniz yerin haritasını önceden indirin sonra da çevrimdışı olarak kullanmaya başlayın. Bu uygulamanın diğer güzel yanı indirmesi ve kullanmasının tamamen ücretsiz olmasıdır. Sürücü, yaya veya bisiklet sürücüsü olun rotanızı istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Tanımadığınız bir yeri yol tarifi ile daha kolay bulabilirsiniz.

  1. Google Çeviri

Gideceğiniz yerdeki insanlar, sizinle aynı dili konuşmayabilir ya da siz o dili bilmiyor olabilirsiniz. Bu durun sizin seyahat etmenizi engelleyemez. Google’ın size sunduğu çeviri uygulaması sayesinde gittiğiniz yerin ana diline rahatlıkla uyum sağlayabilirsiniz. 100’den fazla dili kapsayan ve 52 dili de çevrimdışı kullanma olanağı sağlayan bu uygulama ile gittiğiniz yerde herhangi bir tabelanın veya metnin, fotoğrafı sayesinde anında istediğiniz dilde çevirisine ulaşabilirsiniz. Çevrimdışı kullanmak istediğiniz dili daha önceden indirerek, internetinizin çekmediği yerlerde kolayca iletişim kurabilmenizi de sağlar.

  1. Tripadvisor

12 Temmuz 2010 yılında çıkan mobil uygulama bulunduğunuz yerden ulaşacağınız yere kadar planlanan bütün süreçte size eşlik edebilir. Uygulama kullanıcıları direkt değerlendirdiği için her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz yerde ne yapacağınıza karar veremezseniz, size çeşitli önerilerde bulunur. Sizin için rota oluşturabilir.  Gitmeden orası hakkında daha önceden yapılmış yorumları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz, böylece düşünerek zaman kaybı yaşamazsınız. Çeşitli yerlere rezervasyon yapabilir, uçak bileti satın alabilirsiniz.

  1. GetYourGuide

9 Ekim 2013 yılında çıkan bu mobil uygulama Tripadvisor uygulamasıyla bağlantılıdır. Gideceğiniz yeri belirttikten sonra en iyi hizmeti almanızı amaçlar. Size en uygun bilet imkânı sunmakla beraber oluşturduğunuz rotayı bozmadan güzergâh üzerinde ziyaret edebileceğiniz yerleri gösterir.  Kullanıcıların yaptıkları yorumlar sayesinde gideceğiniz yerler hakkında okumalar yapabilirsiniz.  1 milyondan fazla kullanıcısı olan bu uygulama, size en iyi rotayı oluşturmak ve bu rotada gezerek, öğrenerek, keşfederek keyifli vakit geçirmenizi amaçlar.

  1. Hoteltonight

Gideceğiniz yerde konaklama ihtiyacınız da varsa tam size yardımcı olacak bir mobil uygulama Hoteltonight. 27 Temmuz 2011 yılında çıkan bu uygulama sayesinde otel veya hotellerin boş odalarını öğrenebilirsiniz. Hatta çeşitli fırsatlar yakalayarak, uygun fiyatlarla konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Şüpheniz olan bir durum da diğer kullanıcıların yorumlarını okuyabilir bu sayede fikir edinebilirsiniz.

  1. Xe Currency

12 Ekim 2011 yılında piyasaya sürülen mobil uygulama gittiğiniz ülkenin para birimine göre elinizdeki parayı çevirmeye yardımcı olur. 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan bu seyahat uygulaması 130’dan fazla ülkeyle para transferi yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda döviz kurlarını takip edebilirsiniz.

  1. Accuweather

Seyahat uygulaması kullanmak istiyorsanız size çok yardımcı olacak bir mobil uygulama önerisi daha var. Gittiğiniz yerlerin hava durumunu öğrenip ona göre hareket etmek isteyenler için tasarlanan bu uygulama, 100 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Uygulama içi satın alma fırsatlarıyla daha fazla imkâna ulaşabilirsiniz. İster bir haftanın, ister bir ayın hava durumunu öğrenip ona göre hazırlanabilirsiniz.

  1. Piri

22 Eylül 2016 da çıkan bu uygulama belki de seyahat uygulamaları arasında en farklı olan mobil uygulama. 100 binden fazla kullanıcıya sahip olan bu uygulama, size rehberlik hizmeti sunuyor. Size gezdiğiniz yerleri yanınızda bir rehber varmış gibi anlatıyor.  Yeni yerler keşfederek daha önce bilmediğiniz olayları anlatarak, seyahatinizi zenginleştiriyor. Uygulama içi satın alma özelliği ile daha fazla fırsata sahip olabilirsiniz.

 

Size yardımcı olacak çeşit çeşit mobil uygulamalar sayesinde seyahatinizi zenginleştirebilirsiniz.