Skip links

Hafta Sonu ve Bayram Tatili İçin Mobil Uygulama Önerileri

Merhaba Cuma! Hem hafta sonu, hem bayram derken evde geçireceğimiz 4 gün bizi bekliyor. Bir yandan teknolojinin imkanları sayesinde sevdiklerimizle iletişim kurabilmenin keyfini çıkarırken, diğer yandan dinlenmek ya da eğlenmek için kendimize vakit ayırabiliriz. AppLogist ekibi olarak bu dört günlük sür için son birkaç ayın popüler mobil uygulamalarından bir liste hazırladık.

Keyifli okumalar..

Neler değişti?

Pandemi süreci başladığından bu yana sosyal medya ve mobil uygulama kullanma alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler meydana geldi. Mayıs ayının ortası itibari ile ilgi çekici bazı istatistikler şöyle:

 • Twitter kullanıcılarının oyunlar üzerine attıkları tweet ve karşılıklı diyaloglarda %71 artış görüldü.
 • Youtube izlenme oranları genel olarak artış gösterirken, “Gaming” segmentinde yalnızca Mart ayında %15 artış kaydedildi.
 • Nisan ayının en çok indirilen uygulaması olan (tüm dünyada uygulama marketleri verileri baz alınarak) TikTok, Türkiye’deki aylık aktif kullanıcı sayısını %16 artırdı.
 • Şubat ayında başlayan evde karantina sürecini takiben Facebook Web aktif giriş ve kullanım oranında %27 artış kaydedildi.
 • Dünya genelinde mesajlaşma uygulamalarında (Facebook Messenger, Whatsapp, Facetime vb.) geçirilen zaman %45 oranında arttı.

Önerilerimiz;

Sosyalleşmek, oyun oynamak, müzik dinlemek ya da keyifli zaman geçirmek için gelelim önerilerimize.

 • Video Call / Video Konferans Uygulamaları: Görüntülü aramalar karantina sürecinde sık sık başvurduğumuz bir yöntem haline geldi. Şimdi sevdiklerimizle yan yana gelemeyeceğimiz bir bayram bekliyor bizi. Bu sebeple bayramda görüntülü aramalarda ve bu olanağı sağlayan uygulamaların kullanımında Türkiye genelinde bir artış öngörülüyor. Facebook Messenger, Whatsapp, FaceTime, Skype ve son dönemin popüler uygulaması Zoom’un yanı sıra sizlere birkaç ek video konferans uygulaması önermek istiyoruz.* Viber,
  * Microsoft Teams,
  * WeChat,
  * Blizz,
  * GoToMeeting,
  * Discord,
  * FreeConference,
  ve bunlara ek olarak Instagram üzerinden Direkt Mesaj panelinden de sevdiklerinizle görüntülü olarak görüşebilirsiniz.

 

 • Sosyal Medya ve Eğlence Uygulamaları: Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Youtube hayatımızın doğal birer parçası haline geldi denilebilir. Sosyalleşmek için en çok bu uygulamalarda vakit geçiriyoruz. Eğlenmek içinse Spotify, TikTok, Netflix gibi uygulamaların popülerliği artıyor. Bunlara, denediğinizde keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak birkaç uygulama daha ekliyoruz:* Pinterest: Henüz tanışmadıysanız, hemen bugün ilham almak, yeni bir şeyler denemek ve üretmek için kendinize motivasyon yaratmak için uygulamayı indirmelisiniz. Tüm ilgi alanlarına göre fotoğraf ve video içeriklerini, üstelik uzmanlaşmış bir anahtar kelime arama ve öneri sistemi ile sunan Pinterest üzerinde yeme-içme’den, kendin yap içeriklerine, tasarımdan, bahçeciliğe ne ararsanız var.

Medium: Blog sevenler için yeni bir keşif alanı. Dünyanın dört bir yanından, onlarca konu başlığı altında yazılmış, uzman blog içeriklerine, keyifli okuma parçalarına, deneme ve eleştiri yazılarına ulaşabilirsiniz. İlgi alanlarınızı seçin, beğendiğiniz blog yazarlarını takip edin!

* StoryTel: Bir sesli kütüphane hizmeti olan StoryTel’dee en güncel, en çok okunan kitaplardan, zamansız klasiklere, kişisel gelişimden iş kitaplarına binlerce sesli kitap ünlü isimlerin seslendirmesiyle kullanıcıya ulaşıyor. Üstelik #evdekal sürecine özel 14 gün ücretsiz deneme kullanımı 30 güne çıkarıldı.

* FaceApp / Gif Gab – filtrelerle eğlenmek isteyenlere, Deezer, Audiomack, TIDAL, SoundCloud, TuneIn ve Shazam ise müzikten asla vazgeçemeyenlere mutlaka bir göz atmalarını önerdiğimiz uygulamalar.

* Hem sosyalleşeyim hem de oyun oynayayım diyorsanız, karantinanın yıldızı parlayan uygulamalarından HouseParty tam size göre. Kendi odanızı oluşturun, dostlarınızı davet edin ve sohbet ederken, eğlenceli online oyunlardan birini oynayın!

 

Bonus: Netflix Party: Hem sevdiğim diziyi izleyeyim hem de bu anı dostlarımla paylaşayım diyorsanız öneriyoruz. Netflix Party bir Chrome eklentisi, arkadaşlarınızla birlikte film izlemenizi ve aynı anda da sohbet etmenizi mümkün kılıyor.