Skip links

Her şeyin mobil uygulaması olur mu?

Ya da şöyle diyelim “Benim bir firmam/fikrim var, bir mobil uygulama yaptırmak istiyorum. Ama mobil uygulama benim için doğru bir çözüm mü bilmiyorum.”

Eğer sizin aklınızda da buna benzer bir soru varsa, doğru yerdesiniz;

Mobil uygulamaların popülerliği

Dünyada akıllı telefon kullanan kişi sayısı 2.7 milyara ulaşmış durumda.  Amerikalı kullanıcılar ortalama olarak her 12 dakikada bir telefonlarına bakıyorlar. Üstelik %10 gibi bir oran her 4 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyor. Peki telefonlarına baktıkları zamanda ne yapıyorlar dersiniz?

%90 oranında bir mobil uygulama içerisinde geziniyor oluyorlar.

Türkiye’de de mobil uygulama kullanım alışkanlıklarının benzer doğrultuda olduğunu tahmin etmek güç değil. Rakamlar böyle olunca bir mobil uygulama yaptırıyor olmak firmalar için oldukça cazibeli hale geliyor.

Kaynak : https://buildfire.com/app-statistics/

Mobil uygulama yaptırmak bana ne avantaj getirir?

Mobil uygulama üzerinden satış yapabilir, kullanıcılarınızla sürekli iletişimde kalabilir, dönüşüm oranlarını arttırabilir, yeni kullanıcı kazanabilir, mevcut kullanıcılarınızın bağlılığını arttırabilir, operasyonel yükü ve maliyeti azaltabilir, süreçlerinizi optimize edebilir, müşterileriniz ile doğrudan temas kurabilir ve sorunlarını çözebilirsiniz.

Bunların hepsini birlikte yapabilirsiniz.

Ya da bunların hiç birini yapamayabilirsiniz.

Mobil uygulamadan alacağınız finansal geri dönüş tamamen sizin firmanıza ve ihtiyacınızın ne olduğuna bağlıdır. İhtiyacınız mobil uygulamanın doğası ile ne derece örtüşürse yukarıdaki avantajların o kadarına sahip olursunuz ya da bir avantajdan elde edeceğiniz getiriyi o kadar arttıracak olursunuz.

Mobil uygulamanın doğası nedir?

Mobil uygulamanın doğal bir avantajı var; cep telefonlarında olması. Bu demektir ki müşteriniz her gittiği yere sizin markanızı da götürüyor.

Ancak şunu unutmayın. Cep telefonlarına ne kadar sık elimizi atsak da sorunumuzu cep telefonları ile çözmüyoruz. Google’ın mikro anları raporuna (bu da başka bir yazının konusu:)) göre bir cep telefonundaki uygulamayı açıyor olmak için müşterinizin bazı motivasyonları olmalı;

  • Bilmek istiyorum” Anları

Kullanıcılar ulaşmak istedikleri bir bilgiye kendilerini en kısa yoldan ulaştıran mobil uygulamaları tercih ederler.

  • Gitmek istiyorum” Anları

Sadece kişiyi bir yerden bir yere ulaştıran değil, aslında lokasyon bazlı her türlü bilgiyi elde etme ihtiyacı ile ilişkilidir.

  • Yapmak istiyorum” Anları

Tüketiciler, bir şeyi yapmak veya yeni bir şeyler yapmak için acil yardım aradığı durumlar ile ilişkilidir.

  • Satın almak istiyorum” Anları

Bunu açıklamaya gerek yok sanırım :)

Kaynak : https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/micro-moments/micro-moments-understand-new-consumer-behavior 

 

Dolayısıyla, sizin firmanız da yukarıdaki 4 motivasyondan birine yönelik bir mobil uygulama yaptırmak istiyorsa müşteri tarafında karşılığını bulacak, müşterilerinizin severek kullanacağı bir uygulama olacaktır.

Kısaca bir mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız, ancak mobil uygulamanın sizin için doğru bir çözüm olup olmadığını merak ediyorsanız yukarıdaki soruları kendinize sorun: Eğer cevaplardan biri için bile “Evet ya, mobil uygulamam ile kullanıcıların bu ihtiyacını biraz olsun karşılayabilirim” diyorsanız, tebrikler mobil uygulaması olan firmalar arasına şimdiden hoş geldiniz:) Ancak mobil uygulamanızın yukarıdaki ihtiyaçlara bir çözüm getireceğinden emin değilseniz, belki başka bir çözüm düşünmek sizin için daha yararlı olacaktır.

(Aynı motivasyonları mobil uygulamanızı güncellemek konusunda kararsız kaldığınızda da doğrulama aracı olarak kullanabilirsiniz. Yani mobil uygulamanızı yenilemek istiyorsunuz ancak bundan tam olarak emin değilsiniz. Böyle bir durumda kendinize şunu sorun, yapmak istediğiniz değişiklikler yukarıdaki motivasyonlardan en az biri için sizi rakiplerinize göre belirgin şekilde farklılaştırıyor mu? Cevabınız evet ise büyük ihtimalle doğru yoldasınız.)

Kapatırken…

Son bir şey söylemek isteriz. Elbette ki müşterilerinizin mobil uygulamanızı kullanması çok güzel bir şey. Ancak dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta daha olacak.

Müşterinin bir mobil uygulamayı açmasını sağlamak ile o uygulamayı müşteriye indirtmek ya da  kullanımını sürekli kılmak farklı şeyler. Tabi bu iki madde başka bir yazının konusu :)

Umarız mobil uygulamanın sizin için doğru bir kanal olup olmadığı ile ilgili aklınızdaki sorulara yanıt bulmanızı sağlayabilmişizdir:)

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.