Skip links

Mobil Uygulama Tasarımı

Dijital dünyanın markalara ve bireylere sunduğu kullanım kolaylıkları, teknolojik gelişmelerin sayısını ve kalitesini de arttırmıştır. Günümüz koşullarında üretilen akıllı cihazların ve akıllı telefonların sektör yeniliklerine uyum sağlayabilmesi için mobil uygulama tasarım süreçlerine oldukça dikkat edilmekte ve en iyi mobil uygulama tasarımının ortaya çıkartılması için çalışmalar titizlikle yürütülmektedir.

Mobil cihazlar sayesinde markaların hedeflediği noktada bulunan müşteriler, online ortamın gücünden faydalanabilmektedirler. Firmalar ve çeşitli türden kurumlar kendi sektörlerindeki ihtiyaçlara özgü bir şekilde mobil uygulama tasarlayarak hedef kitlelerine bu noktada daha iyi hizmetler verebiliyorlar. Örnek verilecek olursa; oyun oynamak, ürün satın almak veya hizmet satın almak gibi birçok işlem doğrudan bu uygulamalar üzerinden yapılabiliyor.

Mobil uygulamanın daima iyi bir kaliteye sahip olması için tasarım aşamasında her yönüyle profesyonellikle hareket edilmesi ve gerekli dinamiklerin uygulama altyapısına yerleştirilmesi gerekmektedir. Alanında uzman kişilerden mobil uygulama tasarım hizmeti almak bu konuda gerekli şansların elde edilmesini sağlar.

Uygulama Ara Yüz Tasarımı

Mobil uygulama tasarımında en önemli olan evrelerden biri mobil uygulama ara yüzünün belirlendiği aşamadır. Herkesin rahatlıkla ilgili uygulamayı kullanabilmesi için daima bir profesyonel yaklaşım çerçevesinde bu ara yüzlerin tasarlanması gerekir. Profesyonel bağlamda tasarlanacak uygulama ara yüzleri için geçirilecek aşamalar şu şekilde özetlenebilir;

  • Uygulamaya özgü prototiplerin oluşturulması
  • Uygulamanın görsel ve grafiksel niteliklerinin oluşturulması
  • iOS ve Android mağazası görsellerinin hazırlığı
  • Mockup ve Wireframe çalışmalarının yapılması

Mobil uygulama tasarımı işleminde bu firmanın uzman ekipleri bu unsurlar çerçevesinde bir plan dahilinde hareket ederek beklentiye uygun kalitede bir uygulama oluştururlar.

iOS ve Android Sistemlere Uyumluluk

Tasarımı yapılacak mobil uygulamanın daima Android ve iOS işletim sistemlerine tam anlamıyla bir uyumluluk sağlaması gerekir. Çünkü her iki tarafta da kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Altyapı bölümünde yapılacak uygun nitelikteki hazırlıklar, bu sistemler üzerinde ilgili uygulamanın sorunsuzca kullanımına bir şans verirler.

Mobil Uygulamanın Test Edilmesi

Mobil uygulamanın her detaya dikkat edilip tasarlanarak kullanıma hazır bir hale getirilmesinden sonra mutlaka bir test sürecine sokulması ve analiz edilmesi gereklidir. Uygulamanın nasıl bir performans gösterdiğini ancak bu evrede anlamak mümkün olur.

Eğer bir hata varsa bu noktada ayıklanır ve gerekli düzeltme işlemleri yapılır. Alanında uzman kişilerce yapılacak bu işlemler neticesinde uygulama çok daha performanslı bir hale gelerek dijital alanda kullanılabilir olur.

Proje ve Bütçe

Mobil uygulamak yaptırırken fiyatlar konusunda bir teklif yapılabilmesi için öncelikle beklentilerin ortaya konması gerekir. Bu yapıldıktan sonra duruma uygun şekilde bir maliyet belirlenir.

Projelere yönelik olarak uygulamaların özellikleri de değişebildiği için bu durum fiyatlar bakımından da birtakım farklılıklar ortaya çıkarabilmektedir.