Skip links

Mobil Uygulama Yapmak İsteyenlerin Ortak Adresi

Neredeyse her firma ve kurumun artık ihtiyaç duyar hale geldiği mobil uygulamalar, kişisel amaçlar dahilinde de kullanılabilmektedir. Farklı kodlama dilleri ile yazılan bu uygulamalar, kullanılacağı platforma göre hazırlanır ve ona göre yazılır. Bu yüzden mobil uygulama yapımında uzman desteği önemlidir.

Ayrıca mobil uygulama yapımı, her aşaması ile oldukça meşakkatli ve bilgi isteyen bir iş olduğu için, tek kişi ile yapılması kolay değildir. Yapılan uygulamaların birçoğu da çeşitli eksiklere sahip olmakta, bununla beraber uyumsuzluk problemleri yaşatabilmektedir.

Nasıl Mobil Uygulama Yaparsınız?

Her bakımdan oldukça zor olan ve alanında uzmanlık gerektiren mobil uygulama yapımı, profesyonel amaçlar güdüyorsa bir kurum tarafından yapılmalıdır. Tek kişi aracılığıyla yapılacak uygulama, tek kişinin farklı uzmanlıklara sahip olamayacağından dolayı eksik kalacaktır. Bu yüzden mobil uygulama yapmak istiyorum diyenlerin, mobil uygulama yapan gruplara dahil olması ve gruplar ile beraber çalışması daha doğru olacaktır.

Mobil Uygulama Dilleri Neler?

Mobil uygulama geliştirmede birçok farklı yazılım dili kullanılmaktadır. Kullanılan bu diller, uygulamanın hangi platformda kullanılacağına bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, bazı ortak kullanılan dillerde vardır. Ortak olan diller ile yazılan uygulamalar, hem Android, hem de IOS platformlarında çalışabilmektedir. Fakat genellikle platforma yönelik dil tercihi yapılır.

Mobil uygulama geliştirirken faydalanılan genel yazılım dilleri şunlardır;

  • Kotlin ( Android )
  • Java ( Android )
  • Swift  (iOS)
  • Objective-C  (iOS)

Bu gibi yazılım dilleri, genellikle karma kullanım için tasarlanan uygulamalarda tercih edilir. Bunların yanı sıra farklı diller de bulunmaktadır.

Profesyonellik Neden Bu Kadar Önemli?

Kişisel olarak geliştirilen uygulamalarda çeşitli hatalar olacak ve profesyonellikten oldukça uzak olacaklardır. Bu yüzden kalite beklenen ve büyük işletmeler tarafından kullanılacak olan uygulamalar, bu iş ile uğraşan profesyonel bir şirket tarafından yapılmalıdır. Bu sayede uygulama tasarım aşamasından, test aşamalarına kadar uzman kişilerce hazırlanabilir ve en kaliteli şekilde kullanıma açılabilir.

Özgün ve Uyumlu Uygulama Yapımı

Mobil uygulama yapımında dikkat edilecek birçok husus bulunmakla beraber, en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında özgünlük gelir. Bu yüzden uygulama yapımına başlanmadan önce tasarım ve taslaklar yapılmalıdır. Bu sayede uygulama diğerlerinden ayrı ve özgün bir halde yazılabilir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.