Skip links
mockup

Girişimcilere Özel 5 Etkili Mockup Örneği

Mockup nedir sorusu özellikle girişimciler tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Mockup kartvizit katalog gibi basılı yayın işlerinden mobil uygulamalara kadar tasarımın uygulanacak alanın üzerinde nasıl görüneceğini ortaya koymak amacıyla kullanılır. Modelleme yöntemi olarak da karşınıza çıkan mockup tasarımı görsel olarak zenginleştirerek ön plana çıkmasını sağlar. Bu sayede, müşterilerinize daha şık tasarımlar sunabilirsiniz. Girişimcilere özel web sitelerinde kullanılabilecek beş etkili mockup örnekleri sizlere de ilham verebilir.

3D Mockup Logo

Web sitelerinden araç giydirmelerine kadar geniş bir alanda gözler önüne serilen mockup logo ve diğer tasarım çalışmaları, gerçekçi bir görünüşü beraberinde getirir. Tasarımın kullanıcının göreceği son halininin önceden deneyimlenmesine imkan tanır. Görsel sunum için de avantajlı bir seçenek olan mockup 3D logo ve diğer tasarım çalışmaları, müşterileri detaylı bir şekilde bilgilendirmenize yardımcı olur.

Basic Mockup

Mockup oluşturma ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı ise konsept daraltmak olarak karşınıza çıkar. Renk ve ikon dili seçimi gibi başlangıç noktasında görsel tasarım açısından sizleri endişelendirebilecek problemleri basit mockuplar oluşturarak kolayca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Görsel bileşen seçiminde daha hızlı ve kolay karar vermenizi sağlayan mockuplar, revizyon kontrolü açısından da önem arz eder. UI tasarım için olmazsa olmaz bir süreç haline gelen mockup denemeleri, tasarımın kullanıcıya sunulacağı son görünümünü test etmenize olanak sağlar. Tasarımın eksik noktalarını görmek ve revize etmek için fırsat oluşturan mockuplar, önemli geri bildirimleri beraberinde getirir. Mockup ne işe yarar sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmek için bu süreçte karşınıza çıkacak temel bileşenler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Tipografik Mockup

Mockup hazırlama aşamasında üzerindeki temel bileşenler önem arz eder. İlk olarak karşınıza çıkan temel bileşen, renk uyumu olur. Hazırlayacağınız mockup tasarım denemelerinde renk paletinizde yer alan renkleri deneyip kontrast dengelerini gözlemlemeniz mümkündür. Bu tasarım denemelerinde gözlemleyebileceğiniz bir diğer önemli bileşen tipografi olarak karşınıza çıkar. Yazı boyutu, yazı fontu, yazı boşluğu gibi unsurları içerisinde barındıran tipografi; diğer bileşenler ile uyumlu olması gereken ve öncesinde kontrol edebileceğiniz bir temel bileşendir. Bileşenler arasında oluşacak boşlukları daha detaylı bir şekilde gözlemlemenize imkan tanıyan mockup denemelerinde  beyaz alan kullanımı da göz önünde bulundurulması gereken bir bileşen olarak sizlere sunulur.

Menüler, butonlar, geri dönme tuşları ve diğer unsurları içerisinde barındıran yönlendirme elemanları; modelleme sürecinde detaylı gözlem yapabileceğiniz bir temel bileşendir. Yönlendirme elemanları arasındaki düzen, renkler ve diğer uyum unsurları; kusursuz bir tasarım için kontrol edilmesi gereken noktalardır. Bu süreçte etkili bir role sahip olan diğer temel bileşen ikon görünüşleri olur. İkon görünüşlerinin genel tasarım dilinin diğer görsel bileşenler ile uyumunu kontrol etmeniz tavsiye edilir. Temin ettiğiniz ya da sizin tasarımınız olm ikon görünüşlerini diğer görsel bileşenler gözlemleyerek gerekli revizeleri kolayca tespit edebilirsiniz. Bu sayede, tasarımınızı iyileştirebilir birçok sorunu geride bırakabilirsiniz.

Modern Mockup

Mockup nasıl yapılır hangi uygulamalar kullanılır soruları sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Mockupların yapılmasında genellikle Adobe Photoshop uygulaması tercih edilir. Özellikle grafikerler tarafından sıkça kullanılan bir grafik yazılımı olarak karşınıza çıkan Adobe Photoshop uygulaması, tasarım denilince akla ilk gelen yardımcılar arasında yer alır. Bu uygulamanın yanı sıra Sketch, Adobe XD ve daha birçok program mockup yapımında kullanılabilir. Dilerseniz hazır olarak kullanabileceğiniz farklı mockup taslakları bulmanız da mümkündür. Herhangi bir mockup üzerinde düzenleme yapacağınız zaman gerçekleştirmeniz gereken adımların değişkenlik gösterebileceğini unutmamanız gerekir.

Mobil Uyumlu Mockup

Öncelikle dosya katmanları arasında değişim yapmak istediğiniz katmanı seçerek ilk adımı atmalısınız. Seçtiğiniz katman üzerine çift tıklayıp ayrı bir sekmede düzenleme yapmanızı sağlayabilirsiniz. Ardından kullanmak için önceden ayarladığınız görseli bu sekmeye yerleştirip boyutlarını seçebilirsiniz. Menü veya kısayol yardımı ile yaptığınız işlemleri kaydetmeyi unutmamalısınız.

Sekmeyi kapattığınız zaman yaptığınız düzenlemenin mockup üzerindeki işlenmiş halini görebilirsiniz. Bu basit adımları modellemenizin diğer katmanları için de uygulayarak düzenlemenizi tamamlayabilirsiniz. Düzenleme bittiği zaman tasarımınızı ister web için kaydet seçeneğini kullanarak ister diğer dışarı aktarma ile kaydetme seçeneklerini kullanarak kolayca kaydedebilirsiniz. Teknoloji ve tasarımı bir araya getiren profesyonel ekibimiz ile iletişime geçerek mobil uygulamanız veya diğer web tasarımlarınızı için hayal ettiğiniz mockupları gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı atabilirsiniz.