Skip links

Kampanya Yönetiminde Mobil Uygulamaların Önemi

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazların kullanımı da giderek yaygınlaşmıştır. Bunun üzerine mobil uygulamalar da popüler hale gelmiştir. Mobil uygulama geliştirme, firmaların olmazsa olmazı haline gelmiştir. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışları artırmak ve prestij kazanmak açısından mobil uygulamalar oldukça büyük önem taşır. Kampanyalar da firmaların sık kullandığı satış tekniklerinden biridir. Kampanyaları yönetebilmek, kullanıcılara kampanyalar hakkında bildirimler gönderebilmek mobil uygulamalar sayesinde daha kolaydır. Ayrıca kullanıcılar bir tıkla firmanın mobil uygulamasına girebildiği zaman satın almaya daha eğilimli olmaktadır. Ürünleri kolay bir şekilde inceleyebilmek, özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ve kullanıcı dostu bir arayüz, kullanıcıları satın alma konusunda daha da ikna eder. Dijital pazarlama konusunda ön plana çıkan mobil uygulamalar, reklam açısından da son derece uygun fiyatlıdır. Firmaların büyüyebilmesi, markanın tanınır olabilmesi açısından mobil uygulamalara odaklanmak gerekir.

Mobil Uygulamanın Markalara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Dünyanın her yerinden her zaman internete erişimin mümkün olduğu günümüzde, kullanıcılar mobil cihazlarda çok vakit geçirmektedir. Farklı ihtiyaçlarını karşılamak için kullanım yapan kişilere ulaşmak için firmalar mobil uygulamalar geliştirmektedir. Mobil uygulama avantajları ile siz de markanızın daha tanınır olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu artılar kısaca aşağıda açıklanmıştır:

 • Müşteri ilişkilerini geliştirme fırsatı sunar. Her sektör için değişmez kuraldır. Eğer bir hedef kitleniz varsa, mobil uygulamalar sayesinde onlar daha kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz ihtiyaç duyduğu an mobil uygulamaya girebileceğinden daha erişilebilir olursunuz. Onların her zaman yanında olabilir ve rakiplerinizden ön plana çıkabilirsiniz.
 • Reklam ve tanıtım yapmak için hesaplı bir seçenektir. Eğer doğru bir şekilde geliştirilen mobil uygulamaya sahipseniz, kullanıcılara tanıtımınızı yapabilirsiniz. Marka prestijinizi ve güveni artırmayı da sağlar. Mobil uygulamaların sunduğu bildiri gönderme, haber verme, kampanyayı duyurma gibi özellikleri anında kullanarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • Mobil uygulama çözümleri size etkili bir satış kanalı da sunar. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda satış yaparak kâr elde edebilirsiniz.
 • Erişilebilirliğinizi artırır. Farklı cihazlara uyumlu mobil uygulamalar sayesinde hedef kitlenize farklı kanallardan ulaşabilirsiniz. 
 • Müşterilerinizin gözünde markanızın değeri ve gücünü artırmak için mobil uygulamalar çok büyük önem taşıyor. Özellikle rakiplerinizi geride bırakmak için buna ihtiyacınız var. Yenilikleri takip eden firmalar, müşteriler tarafından daha çok tercih ediliyor. Ürünleriniz ve hizmetlerinizi satarak hızlı ve etkili sonuçlar almak için mobil uygulamaya önem vermelisiniz.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, markaların dijital ortamdaki pazarlama süreçlerini kapsar. Firmanın ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmayı sağlar. Aslında bir tür reklam da denebilir. Dijital pazarlama stratejileri belirlenirken firmanın hangi sektörde bulunduğu, ihtiyaçları vb. tespit edilmelidir.

Dijital pazarlama yapmak için izlenmesi gereken adımlar ise şunlardır:

 • Hedef belirlemek: İlk olarak hedef kitle belirlenerek sınırlar çizilmelidir. Bu sayede dijital pazarlama stratejisi oluşturulabilir. Hedef kitlenin demografik özelliklerini, ilgi alanlarını vb. bilmek iyi bir reklam stratejisi oluşturmak açısından çok önemlidir. Dijital reklam kampanyaları hazırlamanın ilk ve en önemli adımıdır.
 • Bütüncül yaklaşım: Çoklu medya kullanımı yaygınlaştığından kitlelerin ihtiyaçlarına yönelik bütüncül reklamlar yapılmalıdır. Videolar, görseller ve metinler bir arada kullanılmalıdır. Hedef kitleyi etkileyebilmek için bunların her biri birbirini tamamlamalıdır.
 • Tekrar pazarlama: Aktif müşteriyi elde tutabilmek için yeniden pazarlama oldukça önemlidir. Kullanıcılara yeniden dijital reklam vererek akılda kalıcılık sağlanabilir. Özellikle kararsız kalan müşterileri kazanmak ve aktif müşterilerin sadakatini kazanmayı sağlar. 
 • Arama motoru optimizasyonu: Google’da üst sıralarda yer almak için organik trafiğin yüksek olması lazım. Bu da arama motoru optimizasyonu sayesinde sağlanabilir. Doğru anahtar kelimler ile hedef kitleye ulaşılabilir.
 • Etkili sosyal medya kullanımı: Sosyal medya, kurumsal kimlik oluşturmak ve tanıtım yapmak açısından pek çok fırsat sunar. Bu yüzden sosyal medyada yalnızca paylaşım yapmak yerine sosyal medyanın niçin kullanıldığını bilmek gerekir.

Dijital Pazarlama Teknikleri ve Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama yaparken kullanılan sayısız araç vardır. Bunlar sizin dijital dünyada ön plana çıkmanızı sağlayacak içeriklerdir. Dijital pazarlama araçları için örnek vermek gerekirse; vloglar, sosyal medya platformlar, slider reklamlar sayılabilir. Bu araçlardan biri veya birkaçını kullanarak dijital pazarlama yapmak mümkündür.

Firmanız için tercih edebileceğiniz dijital pazarlama teknikleri ise şu şekilde açıklanabilir:

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Anahtar kelimeler aracılığıyla sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan pazarlama yöntemidir. Özellikle site içi ve site dışı organik trafiğin yükselmesi açısından kullanılması gereken en önemli teknikler arasında yer alır.
 • Google Adwords Reklamları: Arama motoru pazarlaması (SEM), video reklamlar ve alışveriş reklamlarını içerir.
 • Sosyal Medya Platformları: Dijital reklam modelleri arasında dijital ortamda kullanılabilecek en güçlü olanlardan biridir. Hedef kitleye daha hızlı ulaşmayı sağlar.
 • İçerik Pazarlaması: Dijital platformlarda içerik üreterek pazarlama yaparsanız, oldukça fazla etkileşim alabilirsiniz. Bilgilerin, ürünlerin ve hizmetlerin web sitesinde güncel bir şekilde sunulması gerekir.
 • E-Mail Pazarlama: E-posta ile kullanıcılara doğrudan ulaşılabilir. Ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara mail yoluyla gönderebilirsiniz. Ancak bunların spam olarak algılanmaması için doğru zamanda iletmeniz oldukça önemlidir.
 • Mobil Pazarlama: Mobil uygulamalar ile hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Dijital reklam çeşitleri arasında kullanıcıya en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlayan modeldir.
 • Influencer Pazarlama: Sosyal medyada popüler olan kullanıcılara ulaşarak hizmetlerinizi tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Tanıtılacak ürünün hedef kitleye doğru şekilde ulaştırılması çok önemlidir.
 • Yeniden Pazarlama: En çok kullanılan ve en etkili pazarlama tekniklerinden biridir. Sitenizi daha önceden ziyaret etmiş olan kullanıcılar, farklı web sitelerinde reklamınız ile karşılaşır. Amaç; kullanıcıların yeniden sitenize gelmesini sağlamaktır.