Skip links

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmenize Yardımcı Olacak 7 Önemli Tüyo

Firmalar artık dijitalleşmeye başlamıştır. Müşteriyi, kurdukları sitelere geliştirdikleri uygulamalara çekmeye çalışmaktadırlar. Firmanın müşteriye hitap etmesi için talep edilen şeyleri yerine getirmesi gerekiyor. Müşterin firmalardan beklentisi hızlı iletişim kurmak, ürünlerine çok çabuk ulaşmak, kaliteli ürüne uygun bir bedel ödemek ve buna benzer bir sürü beklentinin anında en iyi şekilde yerine gerilmesidir. Firmaların bunları gerçekleştirebilmesi ve daha geniş çevreye hitap etmesi için site kurması gerekir. Bunun yanında mobil uygulama geliştiren firmalar da vardır. Hal böyle iken sitenin ya da mobil uygulamanın hitap ettiği gruba uygun olup olmaması çok önemlidir. Site ya da uygulama sahiplerinin uygunluğu test edip geliştirebilmesi için çeşitli yöntemler vardır.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kişinin ya da belirli bir topluluğun bir uygulamayı, siteyi kullanıp firma ile düşüncelerini paylaşması, iyi ve kötü yanlarını belirtmesi, firmayı doğru yönlendirecek fikirlerini belirtmesi kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Firma için kullanıcı deneyimi önemi oldukça büyüktür. Sonuçta bu deneyimden elde edeceği bilgiler doğrultusunda sitesini ya da uygulamasını isteğe göre daha da geliştirecek ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Bu aşama ne kadar uzun görünse de günümüzde gelişen teknoloji sayesinde sorunları öğrenme ve çözme aşaması oldukça hızlanmıştır. Süreç ne kadar zor olursa olsun işlemini sonunda bu firmanın yararına olacaktır. Kısa süreli masrafla uzun süre kâra geçecektir. Hatta firmalar için kullanıcı deneyimi o kadar önemlidir ki firmalar bünyelerinde kullanıcı deneyimi uzmanı bulundurur. Bu uzmanlar müşterilerin düşüncelerini, etkileşimlerini, isteklerini analiz eder. Analiz sonucunda uygulamada ya da sitede bir sorun varsa buna bir çözüm üretir. Gözlem yetenekleri gelişmiş olan bu uzmanlar firmalar için en önemli kişilerdir.

UX Kullanıcı Deneyimi

“UX” kavramı dilimize İngilizce ‘den geçmiştir. Türkçe “kullanıcı deneyimi” anlamına gelir. Kullanıcının geliştirilen site veya uygulama arayüzü ile etkileşimini inceler. Bu etkileşimi incelemek göründüğü kadar basit değildir. Site veya uygulamanın kurulması, tasarlanması, geliştirilmesi için teknik bilgileri bilmek gerek. Kullanıcı deneyimi eğitimi alarak bu işte uzmanlaşabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi uzmanı olduktan sonra bu alanın çeşitli iş kolları ile ilgilenebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi süreci baştan sona her aşamayı kapsamaktadır. İlk andan son ana kadar kullanıcı site veya uygulamada hangi etkileşimi bırakmış, hangi kısım daha çok kullanılmış ya da hangi buton daha az tıklanmış bu süreç içinde bu ve bunlara benzer çeşitli sorulara cevap bulabilir. Bu süreç içinde kullanıcı deneyimi analizi yaparak uygulama üzerinde geliştirme yapılabilir. Yapılan analizler firmalar için oldukça önemlidir. Bu analizler sayesinde eksik kalınan kısımlar belirlenir ve geliştirilebilir. Bu sayede kullanıcıya oldukça iyi bir deneyim yaşatarak memnun edebilirsiniz. Ne kadar memnun kalınırsa kullanıcı sayınız o kadar artar.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmenize Yardımcı Olacak 7 Önemli Tüyo

1. Kullanılabilir Arayüz

Geliştirdiğiniz site veya uygulama için bir arayüz oluşturmanız lazım ve bu arayüz firmanız için çok önemlidir. Çünkü siteye giren bir kişinin göreceği her şey arayüzdür. Aradığını kolay bulamayan bir müşteri, sitede etkileşim bırakmak istemez. Arayüzün kolay kullanılması kullanıcıların siteyi daha iyi deneyimlemesini sağlar.

2. Devamlılık

Sitenin kullanılabilirliğini arttırabilmek için işleyiş içinde olan butonlarla devamlılığı sağlamak kullanıcı deneyimini geliştirmek için bir yöntemdir. Bir butona tıklayan kullanıcı başka bir bilgiye ulaşmak istemez. Eğer alakasız butonlar eklenir ve bir bütünlük olmazsa müşteri sitenizde çok az vakit geçirir.

3. Kategorize Etmek

Sitede bulunan ürünleri, bilgileri kategorize edip ayırmanız lazım. Kullanıcı aradığına kolay ulaşmak ister. Kategori sistemi sayesinde kullanıcıların sitenizde hangi kısımda daha çok vakit geçirdiğini ya da hangi kısımda sorun var da az vakit geçiriyor bunları görerek soruna çözüm üretip kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz. Bu kategoriler sayesinde sitenize giren bir kişi daha iyi bir deneyim yaşayacak ve bu size etkileşim olarak geri dönecektir.

4. Dikkat Çekmek

Tasarıma dikkat etmeniz gerekir. İnsanların ilgisini çekecek başlıklar kullanmanız gerekir. Kullanıcının istediği bilgi ne ise dolandırmadan ona ulaşması sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Dikkat çekmenin bir başka yolu da reklamlar. Çeşitli ve doğru yerde kullanılan reklamlar sayesinde daha fazla kullanıcı bünyenize katabilirsiniz. Ne kadar fazla kullanıcı olursa farklı deneyimler yaşarsınız. Kullanıcının çok olması zayıf kalmış bir kısmı görmenizi sağlayabilir. Böylece kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

5. Etkileyici Renkler Seçmek

Kullanılan renkler çok önemlidir. Zıt renkler yerine uyumlu renkler seçmeniz ziyaretçiyi daha da memnun edecektir. İnsanların aklında yer edinecek renkler seçmeniz kullanıcıyı size daha da çekecektir.

6. Sayfa Tasarımı

Sitenizde sadece yazı kullanmak kullanıcılar tarafından istenmez. Etkileyici görseller veya videolar kullanmak kullanıcıların sitenizi daha fazla deneyimlemesini sağlar.

7. İletişim

Site ya da uygulamanızı kullanan bir kullanıcıya iletişim olanakları tanıyın. Bir ürün satıyorsanız veya bilgi veren bir firma iseniz içeriklerinize yorum kısmı eklemek ve firmanız ile iletişime geçmesi için telefon numarası ya da mail hesabı bırakmak, kullanıcıların sizinle etkileşim içinde olmasını sağlar. Yorumlar, kullanıcıları oldukça etkilemektedir ve bu alanı iyi kullanmak kullanıcı deneyimini geliştirmek için firmanız için büyük avantaj sağlar. Direkt olarak müşteriyle iletişim halinde olmak müşterinin size daha fazla güvenmesini sağlar. Diğer firmalara göre daha fazla tercih edilmeniz ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanıcılar ile ilgilenmeniz gerekmektedir.