Skip links

Kurumsal Uygulama Geliştirmeleri için React Native Şart mıdır?

İşletmenizi dijital platformlara taşıyarak pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Bunun için mobil uygulama geliştirmek iyi bir fikirdir. Kurumsal uygulama oluşturmak için tercih edebileceğiniz pek çok seçenek vardır. React Native de bunlardan biridir ve özellikle son dönemlerde öne çıkmıştır. React Native şu an hem yerel hem de kurumsal olarak iyi bir uygulama geliştirme seçeneğidir. Bunun 3 ana nedeni vardır: Dünyanın dört bir yanında yer alan endüstri devleri React Native kullanıyor ve herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Pek çok büyük şirket Android ve IOS mobil uygulama geliştirme konusunda React Native’ı tercih etmeye devam ediyor. React Native’in sahip olduğu özellikler, bu çerçevenin öne çıkmasına yardımcı oluyor. Verimlilik, kodun paylaşılabilir ve yeniden kullanılabilir olması, UI-UX tasarımı, animasyonlar, hızlı Pazar, App Store onayı. React Native, 15 yılı aşkın süredir ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen Javascript programlama dili üzerine kuruludur. Yani gelecekte de kullanılabilir bir çerçeve olacak ve bu da sık sık tercih edilmesinde etkilidir. React Native, pek çok özelliği daha kullanılabilir kılar. Örneğin; her değişikliği görmek için paketleyicileri yeniden başlatmaya gerek yoktur. Yani geliştiriciler çalışırken de değişiklik yapılabilir. Ayrıca farklı bir kod yazımına gerek olmadan hem IOS hem de Android için mobil uygulama geliştirmeye izin verir.

React Native ile neler yapılabilir sorusuna oldukça uzun bir cevap verilebilir. Geleneksel uygulama geliştirme yaklaşımlarına göre daha kapsamlı çalışma imkanı verir ve çok avantajlıdır.

React Native Ne İşe Yarar?

React Native, front-end olarak kullanılır ve mobil uygulama ara yüzündeki her türlü tasarıma hakim olmayı sağlar. Özellikle birden fazla platform üzerinde mobil uygulama geliştirme bütçesi olmayan işletmeler için avantajlıdır. Normal şartlarda native uygulamalar, yalnızca bir işletim sistemini destekleyen yerel uygulamalardır. Çünkü her bir platformun ayrı bir kodlama dili vardır. React Native kullanımı sayesinde farklı işletim sistemlerine uyum sağlayan tek bir kod yapısı ile mobil uygulama geliştirmek mümkündür. Bu sayede mobil uygulama daha hızlı, işlevsel ve kullanıcı deneyimi odaklı olur. Native uygulamaların yerel yapıda olması, hız ve performans konusunda avantaj sağlar. React Native de bu özelliğe sahiptir. Yüksek performanslı kurumsal mobil uygulama ihtiyacı olan kişiler React Native teknolojisinden yararlanabilir. Hybrid bir framework olarak gösterilse de içerisinde bulunan özellikler ile hybridden çok daha üstündür. Her sektörde yer alan işletme sahipleri, farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak React Native’i tercih edebilir. Kolay kullanılabilirlik özelliği sayesinde React Native, gelişmiş teknoloji isteyen herkese hitap eder.

React Native’in kendine özgü bir dil formatı vardır. Bu sayede tek bir dil kullanarak farklı platformlarda çalışabilen yerel uygulama geliştirme konusunda öne çıkar. Cihaz ve ara yüz arasında bir köprü işlevi görür ve uygulamalar farklı cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalıştırır. React Native çalıştırma sonucu yüksek performans elde edilebilir. Yani pek çok kurumsal firma bu çerçeveyi kullanır. Özellikle büyük firmalar tarafından tercih edildiği için son dönemlerde daha da hızlı bir şekilde popüler hale gelmiştir. Diğer firmaların React Native’e olan güveni artmış ve sağladığı avantajlar düşünüldüğünde sık sık tercih edilmeye başlanmıştır. React Native ile yerel uygulamaların tek bir platformda çalışma kısıtlılığı ortadan kalkar. Uygulamaya bağlı olarak React Native bazı durumlarda tek başına yeterli gelebilir. Bazı durumlarda ise tek başına yeterli değildir; sağlam bak-end, kaliteli servis desteğine ihtiyaç duyar. Bu sayede geliştirilen mobil uygulamanın ön ve arka dillerinin, platformlarda uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Günümüzde React Native kullanan büyük şirketler arasında şunlar yer alır: Facebook, Instagram, Myntra, UberEats.

React Native’ın Avantajları Nelerdir?

React Native nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra avantajlarına ve dezavantajlarına bakmak gerekir. Böylece projenize uygun olup olmadığına daha kolay karar verebilirsiniz. React Native’in sunduğu avantajlar: Zaman kazandırır. Başlangıçta geliştiricilerin her değişiklik yaptıklarından yeniden düzenleme yapmasına gerek yoktur. Çünkü uygulama geliştirirken hızlıca yüklenir. Bu sayede zaman tasarrufu yapmayı sağlar. Oldukça kolay kullanılabilir. IOS ve Android’de kullanılabilecek tek bir kod tabanı oluşturmayı sağlar. Bu sayede yazılımcı daha az enerji ve zaman harcayarak kodlama yapabilir. Kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Bu kütüphane sayesinde hayallerinizdeki mobil uygulamaya oldukça kaliteli, olağanüstü yürütme sunan bir şekilde sahip olabilirsiniz. Daha modern bir kullanıcı deneyimi elde etmenizi sağlar. Çok yönlü kullanım imkânı sunar. Yazılımcılar, her işletim sisteminin diline ayrı ayrı vakit ayırmadan bu kütüphane sayesinde çok yönlü uygulama yapabilir. Kullanıcı arabirimi yüksek duyarlılığa sahiptir. Özellikle hybrid model ile geliştirilen bir uygulamadan daha hızlı yükleme yapar ve daha hassas çalışır.

React Native mobil uygulama geliştirme konusunda tercih edebileceğiniz en iyi çerçevelerden biridir. Son gelişmelere, teknolojiye ve yeniliklere ayak uydurmuştur; bu sayede mobil uygulama geliştirme konusunda size kolaylık sağlar.

React Native Neden Çok Güçlüdür?

React Native çok yönlü bir iş çözümü olarak öne çıkar ve işletmenizin hedeflerine ulaşmanız konusunda size yardımcı olur. React Native kurulumu ile siz de kurumsal ve güçlü mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. React Native’in çok yönlü olmasında etkili olan faktörler ise şunlardır: Özellikle mobil uygulama geliştirme için az bütçeniz varsa React Native sizin için idealdir. Çünkü aynı kod tabanını kullanarak %90-95 daha hızlı geliştirme imkânı sunar. Yeni iş kuruyorsanız veya mevcut işinizi mobil uygulama ile büyütmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Çoklu platform uyumluluğuna sahip React Native sayesinde tüm mobil uygulama pazarlarına hitap edebilirsiniz. Platformlar arası uyumluluk gösterir ve platforma özel kod yazma zahmetini ortadan kaldırır. React Native, uygulama geliştirme sürecinde derlemeyi süre açısından optimize eder. Yani uygulamada herhangi bir değişiklik yaptığınızda, her şey anında otomatik olarak güncellenir. Her düzenleme yaptığınızda beklemenize gerek kalmaz. React Native ile geliştirilen iş uygulamaları hemen hemen Native uygulamalar ile aynı şekilde çalışır. Uygulama UI animasyonları ve derlemeler ne kadar yavaş olursa olsun, tıpkı yerel uygulamalardaki kadar sorunsuz deneyim sunar. Uygulamanın performansını artırmak için ihtiyaç duyulan üçüncü taraf eklentilerin entegrasyonunu kaliteli bir şekilde sizlere sunar. Herhangi bir aksama olmadan yüksek uyumluluk ve entegrasyon kalitesi elde edebilirsiniz. Google’ın işlevselliği üzerine kurulu olan React Native, cihazın tüm özelliklerinden en işlevsel şekilde yararlanır ve üstün performans sunar.

React Native UI tasarımı konusunda kullanıcılara mükemmel bir deneyim sunar. Kullanışlı butonlar, okunabilir fontlar, uyumlu renkler ve sade tema gibi özellikleri kolayca elde etmenizi sağlar. Yazılımcılar tarafından hem IOS hem de Android cihazlara uygun olarak geliştirilen uygulamalar, React Native sayesinde süreci hızlandırır. Kurumsal bir işletmeye sahipseniz, güvenilir ve sorunsuz bir mobil uygulama için React Native’i tercih edebilirsiniz. Dünya büyüklerinin kullandığı bu çerçeve ile herhangi bir problem yaşama riskiniz çok düşüktür. Böylece hem marka değerinizi artırabilir hem de kullanıcılara iyi bir deneyim sunabilirsiniz.