Skip links

Responsive Tasarım Şirketler için Neden Önemlidir?

2010 yılından itibaren tüm dünyada sıklıkla merak edilen bir konu haline gelen responsive tasarım nedir sorusu, şirketler açısından da önem arz eder. Türkçe responsive tasarım ne demek sorusunun cevabı uyumlu web tasarımı olarak karşınıza çıkar. Responsive tasarım; web sitesinin desktop, mobil ve tablet versiyonlarına uyumlu bir şekilde tasarlanmasıdır. Web sitesine mobil ve tablet cihazlar ile girildiğinde site içerisinde bulunan resim, yazı ve diğer unsurların ekran genişliğine uygun bir şekilde şekillenip sitenin ekrana tam oturması sağlanır. Responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerin farklı cihazlarda uyumlu bir şekilde görüntülenemediği bilinir. Bu durum kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Şirket web sitelerinde kullanıcı deneyiminin iyi olmaması müşteri kayıplarına yol açacaktır. Ayrıca bu durum, şirketin marka imajı konusunda da düşük puan almasına neden olabilir. Müşteri kayıpları ve imajın olumsuz etkileri, şirket bütçesini de olumsuz etkiler. Responsive web tasarımı ve uygulamaları şirketler için neden önemlidir sorusunun cevabı ise temelde kullanıcı odaklı bir deneyimi beraberinde getirmesidir. Kullanıcıların şirketlerin web sitesini farklı cihazlardan sorunsuz bir şekilde görüntülemesini sağladığı için önemli bir yer teşkil eden responsive tasarım nasıl yapılır ve şirketler için faydaları nelerdir ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Responsive Tasarım Özellikleri ve Faydaları

Responsive tasarım örnekleri göz önünde bulundurulduğunda bu tasarıma sahip web sitelere mobil cihazlar üzerinden girildiğinde menülerin şekil değiştirdiği görülür. Font ve imajlar alt alta gelir ve ekran zoom yapmaya ihtiyaç olmadan kolaylıkla okunabilir. Son yıllarda mobil cihazlar üzerinden web site ziyaretlerinin yüksek seviyelere çıktığı ve her geçen yıl daha da arttığı istatistikler ile gözler önüne serilir. Bu durum, şirketlerin web sitelerinin uyumlu tasarıma sahip olma gereksinimini kaçınılmaz kılar. Hem mobil cihazlar hem de tablet cihazlarından aynı siteye girerken site içerisindeki unsurların ekran genişliğine göre otomatik bir şekilde ayarlanmasını sağlayan responsive tasarımın bir diğer özelliği bekleme süresi olmamasıdır. Bekleme süresine ihtiyaç duymadan web sitesini farklı cihazlardan kullanıcı ile buluşturur.

Responsive tasarımın faydaları içerisinde sitenin tüm cihazlardan sorunsuz bir şekilde erişilebilir hale getirilmesi öne çıkar. Web sitelerinin kullanıcılar ile anlaşılır ve kullanışlı bir görünümle buluşmasını sağlayan responsive tasarım kullanımı sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulur. Dinamikliğin ön planda olduğu bu web tasarımı ile birden fazla site oluşturma gereksinimi de geride kalır. Tek bir URL ile aynı site hem desktop hem de mobil cihazlar için uyumlu hale getirilebilir. Google tarafından da sevilen responsive web tasarımı, web sitelerini SEO açısından avantajlı bir konuma getirir. İçerik dizini oluşturmayı kolaylaştırması sayesinde Google, bu tasarıma sahip siteler için sadece tek bir sayfa ve dosya ayarlamasını barındırır.

Responsive Tasarımın Şirketlere Sunduğu Avantajlar

Mobil uyumlu responsive tasarım şirketlere birçok farklı açıdan avantajlar sunar. Bu tasarımı kullanmak yerine şirket web sitesi için ayrı bir mobil site oluşturmak, yazılım masraflarını beraberinde getirir. Yeni bir site oluşturmak için harcanacak yazılım masraflarını ortadan kaldırarak şirket ekonomisine katkıda bulunan responsive tasarım sayesinde tek bir sitenin farklı cihazlar ile uyumlu olması sağlanır.Ayrıca ayrı bir mobil site oluşturulduğunda bu site için özel olarak reklam, SEO çalışmaları gibi projelere ek masraf ve emek harcanır. Responsive tasarım, bu projelere harcanan emeklerin farklı projeler için kullanılmasını sağlayarak şirket kazancının artmasına imkan tanır.

Dünyanın bir numaralı arama motoru olarak bilinen Google, konumlandırmalarını bazı durumları baz alarak gerçekleştirir. Web sitelerinin responsive tasarıma sahip olup olmaması da bu durumlar arasında yer alır. Google, mobil uyumlu web sitelerini üst sıralarda konumlandırır. Şirketler web sitelerini responsive design ui eşliğinde tasarlarsa Google’da daha yüksek sıralamalara sahip olma avantajını yakalayabilir. Bu durum, organik trafikte artış yaşanmasını sağlar. Kullanıcıların şirket web sitesine daha kolay ve yoğun bir şekilde ulaşmasına katkıda bulunur. Tek URL ve tek web sitesi olarak karşınıza çıkan responsive tasarımın özellikle geniş kapsamlı siteler için kullanışlı bir deneyimi kaçınılmaz kıldığı görülür. Haber siteleri gibi geniş kapsamlı bir siteye sahipseniz web sitenizin yazılımında mutlaka responsive tasarımı tercih etmeniz tavsiye edilir.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır?

Responsive design UX nasıl yapılır sorusunun cevabında teknoloji ve tasarım bir araya gelir. HTML ve CSS programlama dilleri kullanılarak yapılan bu tasarım, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Belirli kodlar ile yapılan responsive tasarımın uzmanlar tarafından bilinen önemli detayları bulunur. Bu detayları, yazılımın profesyonel kısmı olarak görmek mümkündür. Kullanıcı ve kalite testleri ile sizlere kusursuz hizmetler sunan AppLogist, uzman ekibi eşliğinde şirket sitenizi responsive tasarımla buluşturacak doğru adresiniz olur.

Tek bir URL ile web sitelerinin farklı cihazların ekran çözünürlüklerine göre şekil alarak açılmasını sağlayan responsive bir diğer ismi ile esnek tasarımın avantajlarından faydalanmak için vakit kaybetmeyin. Farklı teknikler kullanılarak yapılan responsive tasarımın şirketinize hangi katkıları sağlayacağını öğrenmek istiyorsanız deneyimli ekibimizden destek alabilirsiniz. Şirket sitenizin bilgisayar, telefon, tablet gibi farklı ekran boyutlarında müşterileriniz tarafından kusursuz bir şekilde görüntülenmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçerek responsive web tasarım hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.