Skip links

Mobil Uygulama Fiyatlarını Etkileyen 5 Faktör

Mobil uygulamalar, günümüzde olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Akıllı cihazlarda yer alan bu uygulamalar hayatı kolaylaştırır ve kullanıcılar için pek çok avantaj sağlar. Mobil uygulama fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Uygulamanın türü, hangi programlarla geliştirildiği, sahip olduğu özellikler, UX ve UI tasarımı, bakımı ve güncellemeleri gibi daha pek çok etken bu faktörler arasında sayılabilir. Bir mobil uygulamada hangi özelliklerin öncelikli olduğu, hangilerinin kesinlikle bulunması gerektiği de fiyatlara doğrudan yansır. Basit, orta ölçekli ve kompleks olmak üzere 3 gruba ayrılan mobil uygulamalar, içerdikleri özellikler bakımından birbirlerinden farklıdır. Uygulamaların fiyatları belirlenirken bu özellikleri de göz önünde bulundurulur.

Mobil Uygulama Özelliklerinin Fiyata Etkisi

Mobil uygulamaların sahip olduğu özellik sayısı arttıkça yazılım daha da karmaşık bir hale gelir. Bunun için de daha fazla yazılımcıya ve zamana gerek duyulur. Yani mobil uygulama yaptırma fiyatları artar. Mobil uygulamalarda sıklıkla kullanılan özellikler bulunmaktadır. Bunlar arasından ihtiyacınız olanları seçebilir ve fiyatı buna göre belirleyebilirsiniz.

Tabletler için UI optimizasyonu yapılmalıdır. Mobil uygulamayı tabletten kullanacak kişiler için daha iyi bir deneyim sunmak açısından önemlidir. Mobil uygulama ne kadar fazla sayıda sürüme destek veriyorsa, maliyet de o kadar atar. Yani eski IOS ve Android sürümlerini destekleyen mobil uygulamalar daha maliyetlidir. Bunun için en çok kullanılan yeni versiyonları tercih etmek daha mantıklıdır. Mobil uygulamanın internet bağlantısı olmadan da kullanılmasını isterseniz, maliyetin artmasına neden olabilirsiniz. Offline mod, kullanıcı deneyimi açısından çok iyi bir özelliktir; ancak 5 bin ile 15 bin TL arası masrafı gözden çıkarmak gerekir. Kullanıcılara push bildirimleri gönderen bir uygulama daha masraflıdır; ancak bildirim gönderme özelliği olmayan uygulamalar çok verimsizdir.

Ekran Sayısı ile Mobil Uygulama Fiyatı Arasındaki İlişki

Bir mobil uygulama tasarlarken ne kadar ekran olduğuna dikkat etmek gerekir. Çünkü mobil uygulama ücretleri ekran sayısından etkilenir. Ekran sayısının artması, yazılımı karmaşıklaştırır. Yani yazılımcı, geliştirmek için daha fazla zaman ayırır; bu da fiyatlara doğrudan yansır. Maliyetleri düşürmek için mobil uygulama geliştirme sürecinde, başlangıç olarak öncelikli ekranları tercih edebilirsiniz. Zamanla mobil uygulamanıza olan ilgi arttıkça, popülerlik kazandıkça ve satışlarınızda yükseliş oldukça ekran sayısını artırabilirsiniz. Ekran sayısının artması daha detaylı bir kullanım imkanı sunar. Yani kullanıcılar aradıkları her şeyi tek yerde bulabilir; bu da mobil uygulamanızda daha fazla vakit geçirmelerini sağlar. Ayrıca tekrar kullanım konusunda da çok sayıda ekran önemli bir özelliktir; kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılamak için mobil uygulamanızın ekranlarını referans alabilir. Mobil uygulama fiyat hesaplama yaparken uygulamada olmasını istediğiniz ekran sayısını net olarak belirlemelisiniz.

Platformlara Göre Mobil Uygulama Fiyatları

Mobil uygulama geliştirme fiyatları hangi platformlarda kullanılacağına bağlı olarak değişir. Çünkü farklı platformlar için farklı şekillerde ve programlarla uygulama geliştirilebilir. Örneğin; IOS ve Android işletim sistemleri için tasarlanan mobil uygulamalar farklı fiyatlara sahiptir. Her iki platformun da kendine göre sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar vardır. IOS için mobil uygulama geliştiriyorsanız, Apple’ın sık sık yazılım güncellemesi yapması maliyetlerinizi artırabilir. Ancak IOS kullanıcıları Android kullanıcılarına göre daha fazla harcama yapar; yani uygulama içi satın almalar ile gelir elde edebilirsiniz. Android mobil uygulama kullanıcıları Apple kullanıcılarına göre daha az harcama yapsa da, %85 oranında Android cihazlar kullanılmaktadır. Eğer mobil uygulama konusunda düşük bir bütçeye sahipseniz, her iki işletim sistemine de uyum sağlayan hybrid mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Tasarım ve Mobil Uygulama Geliştirme Fiyatları

Mobil uygulamalarda tasarım her zaman çok önemli bir unsurdur. Çünkü kullanıcıların ilk olarak gördüğü şey tasarımdır ve uygulama hakkında fikir edinmelerini sağlar. İyi tasarlanmış bir mobil uygulama daha fazla kişiyi çeker. Mobil uygulama tasarım fiyatları, tasarımın kalitesine göre değişiklik gösterir. İyi bir kullanıcı deneyimi elde etmek için mükemmel tasarımlar daha verimli sonuç verir. Dönüşüm oranları, hedefleri tamamlamadaki başarı vb. kullanıcı deneyimiyle yakından ilgilidir. Bu nedenle mobil uygulama tasarımına önem vermek gerekir. Yazılım firmaları tarafından sunulan mobil uygulama tasarım hizmetleri, maliyetleri etkileyen bir faktördür. Mobil uygulama fiyat teklifi alırken mutlaka aklınızdaki tasarımı firmaya iyi bir şekilde aktarmalısınız. Uygulamada kullanılan renklerin kullanıcıyı çekmesine, markanızla veya işletmenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bunlar fiyatı artırsa da marka değerinizi olumlu yönde etkiler.

Bakım ve Güncellemeler Uygulama Fiyatını Etkiler Mi?

Mobil uygulamanızın kullanıcılara kesintisiz ve sorunsuz bir kullanım deneyimi sunması için her zaman güncel olması gerekir. Yeni sürümlere ayak uydurması çok önemlidir. Hazır mobil uygulama fiyatları her ne kadar uygun olsa da güncellemeler konusunda eksik kalmanıza neden olabilir. Bu da mobil uygulamada sık sık sorun yaşamanıza, hatta kullanılamaz hale gelmesine yol açabilir. Bunun sonucunda sıfırdan yeni bir mobil uygulama geliştirmeniz gerekebilir. Yani yeniden aynı masrafları karşılamalısınız. Bir de bu süre içinde kullanıcıları mobil uygulamadan mahrum bırakmanız gerekir;  bu süre zarfında pek çok kullanıcı uygulamayı silebilir. Profesyonel mobil uygulama fiyatları başlangıçta size yüksek gelse de uzun vadeli olarak düşündüğünüzde daha avantajlıdır. Her türlü bakım ve güncellemeyi kolayca yapmanızı ve kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunmanızı sağlar.