Skip links

Mobil Ticaretin Olmazsa Olmazları

Mobil ticaret gelişen mobil teknolojiler ve uygulamaların gitgide artan Pazar payıyla birlikte önemli bir kavram olarak iş dünyasında yerini aldı. Bir işletmeniz varsa ticaret yapıyorsanız bunu eticarete taşımak, internet ortamında iş yapabilmek günümüzde bir zorunluluk. Ancak yaşanan son gelişmeler ve teknolojinin hız kesmeyen ilerlemesi sonucu günümüzde yalnızca web üzerinde ticaret yapmak da yeterli değil. İşletmenizin mobil dünyada da temsil edilmesi, hatta müşterilerin ihtiyaçlarına karşılık veren bir mobil uygulamanız olması da, artık işinizin başarısını direkt etkileyen bir faktör.

Mobil ticarette başarılı olmak için üç temel teknik yolu tercih edebilirsiniz:

  • Markanızı Bir Mobil Uygulamayla Temsil Edin

Mobil cihazların yaygınlaşması ile müşterinin markalarla en doğal yoldan etkileşim kurduğu alan uygulama marketleri. Uygulamaların kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmesinin en önemli nedeni sağladığı kolaylık, konfor ve kullanıcı deneyimi. Kullanıcılar ürünleri kolaylıkla bulabiliyor, fiyatları karşılaştırabilyor ve siparişlerini verdikten sonra kargolarını kolayca takip edebiliyor. İyi tasarlanmış bir kullanıcı deneyimine eşlik eden, iyi müşteri ilişkileri yönetimi ile markanızı zirveye taşımak için mobil uygulama projenizi ertelemeden hayata geçirmelisiniz.

  • Mobil Destekli Mağazacılık Anlayışını Benimseyin

Mobil teknolojileri mağazanıza adapte edin. Fiziki mağazalar da artık geleneksel yapılarından uzaklaşıyorlar. Teknolojinin daha fazla kullanıldığı, kullanıcı deneyiminin planlandığı mağazaların satış ve müşteri sadakatini günden güne artırdığını araştırmalar gösteriyor. Mağazanızda mobil cihazların kolayca kullanılabildiği, internet tabanlı sistemler oluşturun. Müşterileriniz depo stok durumunu, ürünün fiyat karşılaştırmasını mobil cihazları ile mağazanıza yerleştirilmiş ekranlardan ya da QR kodlar aracılığı ile yapabilir, onlara verdiğiniz indirim kodlarını ya da dijital kuponları kullanabilir. Mobil teknolojileri stratejinizin her yerinde kullanmaya özen gösterin.

  • Mobilden Mağazaya Sistemini Destekleyin

Fiziki mağazanızla mobili entegre etmenin avantajlı bir yolu da mobilden mağazaya uygulaması. Kullanıcıların bir kısmı halen son satın alma işlemini fiziki bir mağazadan yapmayı tercih edebiliyor. Ancak yine de kullanıcılar alışveriş öncesi ürünlere bakmak, fiyat bilgisi almak ya da mağazanın lokasyonuna ulaşmak üzere mobil uygulamayı kullanabiliyorlar.

Bu nedenle kullanıcı deneyimi iyileştirilmiş bir mobil uygulama ile mağazanıza müşteri çekmeniz de mobilin markanıza sağladığı önemli bir fırsat.

 

Gelelim işin pazarlama kısmına:

Markanızı bir şekilde dijital ortama taşıdınız ve tüm teknik yeterliliğinizle mobil dünyaya adapte ettiniz varsayalım. Sonuçta rakiplerinizin bir çoğu da dijital dönüşüm sürecinden geçerek aynı uygulamaları yapacaklar. Bu şekilde rekabetin gittikçe arttığı bu ortamda pastadaki payınızı nasıl büyüteceksiniz.

Hedef Kitle, bu süreçteki en kritik kavram. Ürününüz ya da hizmetiniz kimler için ve siz onlara doğru iletişim diliyle, doğru kanallarla ulaşıyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız net ve olumlu ise doğru yoldasınız.

Şimdi gelelim işinizi kolaylaştıracak 3 küçük ipucuna:

  • Sosyal Mecraları İşin İçine Katın

Markanıza ait sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde ve Pazar yerlerinde aktif varlık gösterin. Artık her mecranın kendine özgü pazarlama stratejileri ve algoritmaları var. Bu konuda profesyonel ekiplerden destek alarak, kitlenizle doğru iletişim stratejisini geliştirin. Markanız hedef kitleniz göz önünde bulundurularak hangi mecralarda hangi sıklıkta ve nasıl bir iletişim kurgulamalı?

Bu sayede mecralarda potansiyel kitlenizin davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Reklam olanaklarını kullanarak, reklam araçları sayesinde detaylı analizler elde edebilirsiniz. Dolayısıyla diğer dijital platformlara uyumlanmış bir mobil uygulama ile reklam, pazarlama araçlarını aktif olarak kullanabilir, pazarlama süreçlerinde bu verileri değerlendirebilirsiniz.

  • Yaratıcı ve Orijinal İçerik Üretin

Mobil dünyada hedef kitlenizle karşılaştığınız her an ve ortamda kitlenizi analiz etmeli ve kullanım alışkanlıklarını gözlemlemelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili tanıtım yapmak için mobilde kitlenizin sıkça bulunduğu ortamları kullanmanız büyük avantajdır. Söylemlerinizde yaratıcı ve orijinal olmanız, kaliteli görsellerle, yeni içerikler sunmanız da pazarlama stratejinizi güçlendirecektir.

  • Doğru ve Etkileyici Kampanyalar Yapın

Markanızın mutlaka promosyonları, indirimleri ve kampanyaları olacaktır. Mobil uygulamanızın kendisi üzerinden gönderdiğiniz yaratıcı ve doğru planlanmış bildirimlerle kitlenize direkt olarak ulaşabilirsiniz. Ancak hedef kitlenizin beklentileri ve eğilimlerini mutlaka göz önünde bulundurmalı ve doğru ve etkili bir dil kullanmalısınız. Böylece karlılık oranlarınızı kısa sürede artırabilirsiniz.