Skip links

Neden Mobil Uygulamalardan Alışveriş Yapıyoruz?

Google 2015 yılında yaptığı bir araştırmada E-Ticaret süreçlerinde mobil pazarın büyümekte olduğunu ve gelecek vadettiğini açıkladı. O günden bugüne geldiğimizde gerek mobil teknolojilerdeki gelişmeler gerekse hayatın hızlanması ve pandemi gibi beklenmedik durumlarla mobil ticaretin Pazar payı giderek yükselmekte. Markalar mobil dünyada yer almak için yarış halinde ve E-Ticaret altyapıları mobil uyumluluk üzerinden değerlendirilmekte.

Akıllı telefonlarından alışveriş yapan kişiler üzerinde yakın zamanda yapılan bir ankete göre kullanıcıların yarısı kullanım kolaylığı diğer yarısı ise fırsatlar ve kampanyalar nedeniyle mobil alışverişi tercih ediyor.  Mobil alışveriş konusunda anket sonuçlarına bakıldığında teknolojiden, kozmetiğe, giyimden, dekorasyon ve mobilyaya, son dönemlerde gündelik ev ihtiyaçları ve kişisel bakıma uzanan bir skalada neredeyse her şeyin mobilden ve hatta mobil uygulamalardan satın alındığı gözlemleniyor. Kullanıcıların özellikle fırsat dönemleri, kampanyalar ve özel günlere özel indirimleri yakından takip ettiği de sonuçlar da öne çıkan bir diğer bilgi.

Peki Neden Mobil Uygulamalardan Alışveriş Yapıyoruz?

 

  • Mağazaya 7/24 Online ve Mobil Olarak Ulaşabiliyoruz: Geleneksel mağazacılıkta dükkanın mesaisi bittiğinde kepenk kapanır, müşteri ile satıcının iletişimi kesilir. İnternet hayatımıza girdikten sonra online mağazacılık kavramı ile satın almak istediğimiz ürüne istediğimiz her an ulaşabilir hale geldik. Mobil mağazalar ile, elimizdeki mobil cihazlardan istediğimiz an istediğimiz yerden markalara, ürünlere ulaşabiliyoruz. Üstelik tek tıkla, kolayca ödeyerek, güvenli bir şekilde alışverişimizi gerçekleştirebiliyoruz.

 

  • Gün Boyunca Mobil Uygulamaları Kullanıyoruz: Artık mobil uygulamaları kullanmak günlük hayatımızın doğal bir rutini. Günde en az 5 saatimizi mobil cihazımızda üstelik en az 2 farklı uygulamayı kullanarak geçiriyoruz. Bu mobil alışkanlık oturdukça alışverişi de fiziksel efor harcamadan uygulamalar aracılığı ile kolayca halletme eğilimi gösteriyoruz. Markalar kullanıcıların bu ihtiyaçlarını doğru şekilde karşıladıkça ve ilgili kullanıcının karşısına doğru şekilde çıktıkça satış eylemini destekliyor, çoğu zaman kampanyalar cezbediyor ve planlanmadığımız ürünleri dahi satın alabiliyoruz.

 

  • Mobil Uygulamalarla Doğrudan Pazarlamaya Maruz Kalıyoruz: Her mobil uygulamada online olduğumuzda belirli kullanıcı bilgileri sağlayarak kendi hesabımızı oluştururuz. Bu şekilde uygulama verileri takip ederek bireysel kullanıcı davranışlarını kaydeder ve her bir tekil kullanıcıya özel kampanyalar, fırsatlar sunabilir. Beğendiğimiz ürünlerden, alışveriş sıklığımıza kadar pazarlama stratejisinde önem arz eden veriler, biz alışveriş yaptıkça güncellenir ve uygulama bize giderek daha tutarlı ve nokta atışı ürünleri ve hizmetleri gösterir. Bu da satın alma kararı verirken bizi destekler ve satın alma eylemini sıklaştırır.

 

  • Tek Tıkla Satın Alıyoruz: Mobil uygulamalar doğası gereği daha derli toplu ve hızlı yapılardır. Bir markaya ya da ürüne erişmek istediğimizde uygulamayı açmak ve küçük bir arama yapmak yeterli, kısa bir onay işlemi ardından kolayca sipariş verebiliyor, sipariş takibi yapabiliyoruz.

 

  • Harika Bir Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İle Karşılanıyoruz: Mobil uygulamalar tasarım süreçlerinde de doğaları gereği kullanıcının eğilimlerine ve markanın stratejisine uygun olarak şekillendirilir. Harika bir tasarımla karşımıza çıkan mobil uygulamada, doğru yönlendirmelerle keyifli alışveriş yapabiliyoruz. Aradığımızı hemen bulabiliyor, arayüzü kolayca kavrıyor ve hızla uyum sağlayabiliyoruz.

 

  • Mobil Uygulamalardan Alışveriş Yapmaya Alışıyoruz ve Güven Bağı Kuruyoruz: Yaptığımız her alışverişte, sorularımıza hızla yanıt aldığımızda, mobil deneyime alışıyoruz. Mutlulukla sonuçlanan her alışverişte uygulamalara karşı güven geliştiriyoruz. Mobil uygulamalardan alışveriş yapmanın konforuna alıştıkça da, mağaza gezmeye, internette saatlerce ürün karşılaştırmaya üşenir hale geliyor, karşımıza çıkan fırsat bannerlarını tıklayarak ihtiyaçlarımızı anında gideriyoruz.

 

Bu şekilde mobil dünyada e-ticaretin yeri giderek sağlamlaşıyor ve markalar mobile gitgide çok daha fazla uyum sağlıyor.

Eğer bir markanız varsa ve henüz mobil cihazlara uyumlu değilseniz, satış oranlarınızı yükseltmek, müşteri kitlenizi geliştirmek, kitlenizle daha sağlam iletişim kurmak için hemen mobil dünyada yerinizi almalısınız. Markanızın büyük ya da küçük olması fark etmez, mobilde varlık göstermek sizi pek çok avantajla buluşturacaktır. Kendi mobil mağazanızı oluşturmak için hemen AppLogist ekibiyle iletişime geçin.