Skip links

Yükselen Trend: Mobil Uygulamalar ve Chatbotlar

Chatbotlar gelişen teknoloji ile sektörlerin teknolojik uygulamalara iş süreçlerinde daha fazla yer vermesinin sonucu olarak hayatımızın her alanında her gün defalarca karşılaştığımız yapay zeka uygulamalarıdır. Özellikle hizmet sunan ya da aktif pazarlama yapan markaların müşteri ilişkileri süreçlerini yönetmelerine büyük katkı sunan chatbotlar, gittikçe mobilize olan hayatımızda, mobil uygulamalara artık daha fazla entegre ediliyor. Bu makalemizde sizler için bu yükselen trendi inceledik.

  • Chatbot nedir?

Dijital ortamda kullanıcının bir insanla yazışır gibi iletişim kurabildiği, ilgili konuda bilgi alarak işlem gerçekleştirebildiği sohbet robotlarına chatbot denir. Chatbotlar havalimanlarında uçuşunuz için check-in yapmanızı, yemek sipariş edebilmenizi, herhangi bir satın almayı gerçekleştirmenizi, banka hesap bilgilerinizi öğrenmenizi sağlayabilir.

Dijital dünyada geçmişten bu yana kullanılan arayüz kavramına yepyeni bir yaklaşım getiren chatbotlar web siteleri, mobil uygulamaların kullandığı grafiksel arayüzlerin aksine diyalog bazlı arayüzler kullanırlar. Sosyal mesajlaşma platformlarının yanı sıra dünyada en yaygın kullanılan Google Asistan, Siri benzeri sesli asistanlarda da chatbot teknolojisi kullanılmaktadır. Son zamanlarda en yaygın kullanımına ise kurumların kendi kurumsal siteleri ve mobil uygulamalarında rastlanmaktadır.

Chatbot teknolojisi sayesinde bir sitede aradığınız bilgiyi karşılıklı diyalog içerisinde hızlıca edinebilirsiniz. Bir chatbot yalnızca tanımlanmış kelime gruplarına göre kendisine yöneltilen sorulara cevap verebilecek şekilde tasarlanabildiği gibi, sohbet başlatacak sohbeti yönlendirebilecek kapasitede proaktif olarak da tasarlanabilir.

  • Kurumunuz için neden bir Chatbot yazılımı kullanmalısınız?

Günümüzde pek çok kurum dijital dönüşüm ağında aktif olarak yer alıyor ve teknolojiyi tüm iş yapış sürecine entegre ediyor. Bu teknolojiler içerisinde yapay zeka açık ara en çok tercih edilen. Chatbotlar yapay zeka teknolojilerini kullanarak temel işlemleri otomatize ve dijitalize edebildikleri için verimi artırıyorlar. Özellikle müşteri ilişkilerinde müşterilerin yönelttiği sorulara hızlı yanıt verebiliyor, temel işlemleri hızlıca gerçekleştirerek mükemmel bir müşteri deneyimi yaratabiliyorlar. Ayrıca müşterilerin verilerini doğru şekilde işledikleri için, ilgili müşterinin ihtiyaçlarını doğru anda sunarak, pazarlama ve satış süreçlerine aktif destek veriyorlar.

Otomatize edilmiş tüm süreçler insan kaynağı ve giderleri azaltıyor. Ayrıca bir chatbot yazılımını iş süreçlerine entegre ettiğinizde daha hızlı, daha aktif, daha ölçümlenebilir bir iletişim trafiği oluşturmuş oluyorsunuz. Üstelik insan kaynağında sizi en çok zorlayan çok dillilik konusunda da chatbot kullanımı imdada yetişiyor.

  • Mobil Uygulamanızda Chatbot Entegrasyonu Neden Gerekli?

Özellikle ürün ya da hizmet sunduğunuz kitle ile iletişiminiz her zaman çok önemli. Kullanıcıların ya da müşterilerin deneyimleri sizin marka değerinizi direkt etkiler. Hele ki mobil uygulama gibi zaman ve mekandan bağımsız bir mecrada markanızı temsil ederken, müşterilerin ihtiyaçlarına anında basit ve doğal bir etkileşimle yanıt verebilmek sizi rakiplerinizden öne taşıyacak bir faktör.

  • Chatbotları Hangi Sektörler Daha Fazla Tercih Ediyor?

Hizmet sektörü başta olmak üzere, Bankacılık, Sağlık, Pazarlama chatbot kullanımının en yaygın olduğu ve gittikçe bu alana daha fazla yatırımın yapıldığı sektörler. Özellikle pandemi döneminde aksayan iş ve hizmet süreçlerini hızlandırmak amacıyla Sağlık ve Eğitim alanında yapay zeka tabanlı teknolojilere yatırımın artması ile chatbotlar da yükselişe geçti.

Kamu sektörü, KOBİ’ler tarafında da taleplerin arttığı chatbot geliştiricileri tarafından bildiriliyor. Ancak en büyük sıçrama yine pandemi sürecinde Pazar payını oldukça artıran online satış sektöründe satış sonrası hizmetler alanında E-ticaret yapan markaların chatbot kullanımı ile gerçekleşti.

Eğer, kullanıcılarınıza ya da müşterilerinize size ulaşabilmeleri açısından hızlı, proaktif, güvenilir ve tatmin edici bir yol sunmak istiyorsanız, web sitenizde ve özellikle mobil uygulamanıza chatbot yazılımlarına yer vermeniz öneriliyor. Şirketlerin bu alandaki yatırımlarının her geçen gün artacağı ve yeni nesil müşteri deneyiminin bu gelişen teknoloji üzerinden tanımlanacağı öngörülüyor.