Skip links

Mobil Uygulamalarda Kullanıcı Personaları Nasıl Tanımlanır?

Mobil uygulama ve diğer tüm dijital pazarlamalarda sık sık kullanılan persona kelimesi müşteri profilini tanımak açısından oldukça önemlidir. Bir analiz süreci gerektiren personalar, firmanızın motivasyonunu daha iyi anlamanızı sağlar. Bu da müşteri kazanmanızda etkilidir. İdeal kullanıcı profili anlamına gelen persona, pazarlama çalışmalarının başarılı olması için mutlaka yaratılmalıdır. İşletmelerin farklı hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan personalar, bu kitlenin tekdüze olmamasında oldukça etkilidir. Kurgusal bir profildir ve hedef kitle içinde yer alan benzer insanları tanımlar. Ürünlerin doğru zamanda, doğru mesajlarla iletilmesi konusunda işletmelere yardımcı olur. Kullanıcı personası açıklayıcı resimlerden ve kurgulanmış isimlerden oluşur. Benzer davranış kalıplarını anlayabilmek açısından çok önemlidir.

User Experience Nedir?

Türkçesi kullanıcı deneyimi olan user experience, kısaca UX şeklinde gösterilir. Web tasarımı, uygulama geliştirme ve yazılım hizmeti veren pek çok firma için UX olmazsa olmazdır. Hazırlanan bir tasarım veya ürünün kullanıcı deneyimlerini anlatır. UX tasarımcılar yaptıkları çalışmalar ile ortaya somut bir tasarım çıkarmazlar. Yine de tasarım yaparken estetik, renk gibi arayüz tasarımı kavramları ile ilgili olduklarından UI tasarımcıları için işe yarar tasarımlar yaratabilirler. User experience’de asıl amaç web sitesinin nasıl göründüğünden çok kullanıcılara nasıl hissettirdiğidir. Hatasız ve hızlı çalışan bir web sitesi, kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasında etkilidir. UX tasarımını etkileyen faktörler arasında şunlar sayılabilir:

 • Sitenin ne kadar hızlı açıldığı
 • Kullanıcın karşısına çıkan mesajlar
 • Ürünün veya hizmetin ne kadar hızlı ve kolay bulunduğu
 • Alışveriş yaparken kullanıcının hangi adımlardan geçtiği
 • Renkler
 • Ürün açıklamaları, görselleri ve kullanıcı yorumları

User experience ile persona birbiriyle ilişkili iki kavramdır. Çünkü tasarımcılar hedef kitlenin web sitesinin en iyi şekilde kullanabilmesi için tasarımlar yapar. Bu noktada da kullanıcılara yönelik hazırlanmış olan personalardan yardım alır. Çünkü hedef kitlenin özellikleri, yaşı, cinsiyeti vb. kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu yüzden web siteniz için kullanıcı deneyimi hizmeti alırken doğru personaların seçildiğinden emin olmalısınız.

User Experience Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulama arayüz tasarımı çalışmaları içinde yer alan UX, markalar açısından oldukça fazla yarar sunar. Firmanızın kullanıcıların gözünde olumlu bir noktada durması için UX yatırımı yapmalısınız. User experience’in sunduğu artılar kısaca şu şekilde anlatılabilir:

 • Müşteri deneyimini iyileştirir. Doğru tasarlanan bir UX, web sitesi veya mobil uygulama kullanıcılarının ihtiyaçları ve isteklerini önceden tespit edebilir. Sonuçta satın alma hedefine ulaşmaya yardımcı olur. Özellikle kullanıcıyı harekete geçiren mesajlar, anketler veya kayıt formları ile etkileşim kurmayı hedefler.
 • Müşteriler mobil uygulamanızda veya web sitenizde daha uzun süre kalır. Eğer kullanıcılar mobil uygulamanıza girdiğinde aradıkları bilgiyi hemen bulabiliyorsa iyi bir UX tasarımına sahipsiniz demektir. Yani kullanıcılar mobil uygulamanızda daha uzun süre vakit geçirir; bu da akılda kalıcı olmanızı sağlar.
 • E-ticaret yapıyorsanız satışlarınız artar. E-ticaret markanız için mobil uygulama çözümleri kullanıcıların deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcı deneyiminin güçlü olması, ürünleriniz veya hizmetlerinizin daha fazla satın alınmasında etkilidir. Sağduyulu ve kullanıcı dostu bir UX tasarımı sayesinde cironuzu ikiye katlayabilirsiniz.
 • Maliyetlerden tasarruf yapabilirsiniz. İnsanlar, kullanışlı bir UX tasarımı ile tüm sorulara yanıt alabilir. Bu da masraflarınızın düşmesini sağlar. Çünkü, mobil uygulamada aradığını bulamayan kullanıcılar arama, e-posta, sosyal medya vb. yollarla size ulaşmak ister. Ama bunlara gerek kalmayan bir mobil uygulamanız varsa, müşteri hizmetleri alanında finansal tasarruflar yapabilirsiniz. Tüketicilere sizle iletişim kurmaya gerek kalmadan sorunlarını çözme imkanı sunmanız için iyi bir UX tasarımına sahip olmanız gerekir.

Mobil uygulama türleri arasından hangisine sahip olursanız olun mutlaka iyi bir kullanıcı deneyiminiz olmalı.

Mobil Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

Kullandıkları teknolojiye ve özelliklerine göre mobil uygulama çeşitleri farklı kategorilere ayrılır. İşletmeniz için bir mobil uygulama geliştirmeden önce mutlaka ihtiyaçlarınızı bilmelisiniz. Çünkü buna göre tercih edilecek mobil uygulama türü farklı olur. İlk olarak kullandıkları teknolojiler bakımından mobil uygulamalara bakmak gerekirse:

 • Native uygulamalar: Belli bir işletim sistemine yönelik oluşturulurlar. Bunlar arasında Android ve iOS en yaygın olanlardır. Müşteri kitlesinde yer alan kullanıcıların hangi işletim sistemini kullandığını öğrenerek buna göre iOS veya Android mobil uygulama geliştirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.
 • Mobil web uygulamaları: Native uygulamalardaki deneyimlere benzer seçenekler sunar. Bunun için ise web sitelerini kullanır. Bilgisayardaki web tarayıcılarında olduğu gibi farklı işletim sistemlerinde de çalışabilirler. Yani farklı mobil cihazlarda kullanmak mümkündür. Web sayfasına girer gibi girilebilir ve oldukça az alan kaplayarak cihaza yüklenebilir. 
 • Hibrit uygulamalar: Native ve web uygulamaların birleşimi olarak düşünülebilir. Mobil uygulama mağazalarından indirilebilir. CSS ve HTML teknolojileriyle tasarlandıkları için web uygulamalarına da benzerler. Hızlı ve kolay geliştirilebilmeleri için tek bir kod sistemine sahiptirler.

Eğer uygulamaları işlevsellikleri açısından gruplara ayırmamız gerekirse:

 • Ticari amaçlı uygulamalar: Kullanıcılar web sitelerine girmek yerine daha hızlı olan mobil uygulamaları tercih etmektedir. Özellikle satış amaçlı kurulan uygulamalar hızla pöpüler hale gelmektedir. 
 • Oyunlar: Yenilikçi özellikler sunan oyun uygulamaları, uygulama mağazalarının büyük bir kısmını kapsamaktadır. İleri teknolojiler kullanılarak geliştirilirler.
 • Eğitim amaçlı uygulamalar: Öğrenciler için eğitici içerikler sunmaktadır.
 • Eğlendirici uygulamalar: Oyun dışındaki eğlence alanlarına hitap eder. Sohbet etme, müzik dinleme, video izleme gibi pek çok eğlence etkinliklerini kapsar.

Mobil uygulama özellikleri bakımından farklı kitlelere hitap eder. Sahip olduğunuz firmanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak yukarıda sayılan mobil uygulama çeşitlerini tercih edebilirsiniz.