Skip links

Mobil Uygulama Geliştiren Firmalar ve Çalışmaları

Günümüz teknolojisinin ve iş dünyasının birleştiği noktada, artık web sitelerinin ve sosyal medyanın önemi kadar mobil uygulamaların da önem kazandığından bahsedebilmek mümkün. Durumun farkında olan mobil uygulama geliştiren firmalar en yeni teknolojik altyapılardan faydalanarak oldukça verimli ve kullanıcılara kolay kullanım sağlayan mobil uygulamalar geliştirmeye özen göstermektedirler.

StartUp, kurumsal firma ve kobilere özel şekilde çözümler üreten bu firmalar, dijital alanda ihtiyaç duyulan bir mobil uygulamayı meydana getirirken süreci 5 aşamada ele alırlar.  Analiz, tasarım, sunucu geliştirmeleri, mobil uygulama geliştirmeleri ve proje yayına alındıktan sonra proje takibi olarak eksiksiz bir çalışma sistemini iş ortaklarına sunmaktadırlar.

Mobil Uygulama Geliştiren Firmaların Çalışma Aşamaları Nelerdir?

Mobil uygulama geliştirme süreçleri yukarıda da bahsedildiği gibi 5 aşamada ele alınır. Projenin kodlama aşamasında iki haftada bir ilerleme raporu hazırlanarak sonuçlar müşteri tarafıyla paylaşılır. Firmaların hizmet anlayışı içerisinde geliştirdiği uygulamanın tüm süreçleri hizmet alan tarafla aktif olarak iletişim kurulup detaylıca aktarılarak, geri bildirim ve raporlamalarla oldukça şeffaf bir iş süreci yürütülür.

Kurumlardan gelen istekler doğrultusunda en doğru ve etkin yönteme karar verilir. Projeyi geliştirmekle ve ilerletmekle sorumlu olan ekipler, müşteri tarafıyla iletişim halinde kalarak projenin ihtiyaçları ve gidişatı adına bir yol haritası oluşturarak çalışmalara hız kesmeden devam eder.

Tasarım ekipleri bu noktada devreye girerek mobil uygulamanın ana hatlarıyla nasıl görüneceğini, bitiş aşamasında kullanım kolaylıklarının, görsel artılarının vb. standartların nasıl olacağıyla alakalı müşteri tarafına bilgi sağlar. Aynı zamanda uygulamanın tamamen kullanıcı dostu olması için, mock-up’lar oluşturularak prototipler üzerinde olası senaryolar test edilir.

Geliştirme kısmını üstlenen ekip çalışmaları ile yazılım aşamaları hızlıca tamamlanarak mobil uygulama hızlı bir şekilde hayata geçirilir. Bu süreçte hem mobil uygulamayı geliştiren ekip hem de müşteri tarafı kullanım testlerini ve kalite testlerini deneyimleyerek uygulamanın sürdürülebilirliği konusunda ortak bir fikre varılır.

Varılan fikir birliğinden sonra müşteri kabul testleri gerçekleştirilir ve uygulama yayına alınır. iOS ve Android uyumlu mobil uygulamalar telefonların uygulama marketlerinden indirilerek tüm ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulur.